Federace Europarc

Z Multimediaexpo.cz

Federace EUROPARC, (orig. EUROPARC Federation) také známá jako "Federace přírodních a národních parků v Evropě", je nezávislá, nevládní organizace. Chráněné oblasti v Evropě - evropské národní parky, přírodní parky a biosférické rezervace - hrají důležitou roli při ochraně Evropské přírody, původních společenstev a krajiny.

Federace EUROPARC byla založena v roce 1973 v Basileji, později přesunula své sídlo do Grafenau v roce 1986 a později do Řezna v roce 2010. V roce 2011 sdružovala 450 členů v 36 zemích.

Obsah

Činnost

Federace EUROPARC má chránit nejvýznamější a nejdůležitější evropské lokality: relativně nedotčené krajiny, jakož i ty, které byly formovány staletími lidské interakce s přírodou. Pomáhají poskytovat ochranu druhů a ekosystémů, které představují vlastní základ budoucího života. Pomáhají také zachovat přirozenou krásu v Evropě, v její veškeré různorodosti, pro naše poučení a potěšení. Jsou oporou systému života a přežití. Příroda nezná hranice a Federace EUROPARC proto usnadňuje mezinárodní spolupráci ve všech oblastech chráněných území a k dalšímu zlepšení a zachování našeho společného přírodního dědictví. Federace se snaží o výměnu odborných znalostí, zkušeností a osvědčených postupů, jakož i o spolupráci s jinými organizacemi k ochraně hodnot a významu chráněných území v srdci Evropy.

Federace plní své cíle s pomocí sedmi národních a regionálních sekcí a působí prostřednictvím široké škály aktivit. Patří mezi ně:

  • the Wild Europe Initiative (Iniciativa Divoká Evropa)
  • the European Charter for Sustainable Tourism in Protected Areas (Evropské charty pro udržitelný cestovní ruch v chráněných oblastech)
  • the Junior Ranger Programme and the Transboundary Parks certification scheme (Junior Ranger program a certifikace přeshraničních parků)

Federace každý rok uděluje tři stipendia Alfreda Toepfera pro mladé ochránce přírody, a medaili Alfreda Toepfera jednotlivci, který prokáže významnou službu Evropskému chráněnému území. Federace je také zodpovědná za vytvoření a podporu Evropského dne parků každoročně v květnu a svolává každoročně největší konferenci pro osoby působící prakticky v správě chráněných oblastí, každý rok na podzim.

EUROPARC Česká republika

Členové české sekce se každoročně účastní řady seminářů, konferencí a workshopů po celé Evropě včetně výroční konference a zasedání Rady EUROPARC. Při oslavách Evropského dne parku, které se konají vždy 24. května připravují již tradičně všechna velkoplošná chráněná území v ČR pro veřejnost nejrůznější poutavé akce - exkurze, vycházky, dny otevřených dveří, výstavy, koncerty, soutěže, otevírání nových stezek a návštěvnických center apod.

EUROPARC Česká republika společně s Ministerstvem životního prostředí byly členy významného projektu s názvem „PHARE CZ: Implementace České republiky do sítě Natura 2000", který odstartoval ve 4 národních parcích a 11 chráněných krajinných oblastech v březnu roku 2004.

Česká sekce EUROPARC se rovněž zapojila do jednoho ze stěžejních programů federace - Junior Ranger neboli Mladý strážce.

V letech 2006 a 2007 česká sekce organizovala každoroční mezinárodní odborné konference federace EUROPARC, která se na podzim 2007 konala právě v České republice.

V dopise zveřejněném některými médii, podepsaném Erika Stanciu (Prezidentka Federace EUROPARC), Carol Ritchie (Ředitelka kanceláře Federace EUROPARC) Federace Europarc vyjádřila v srpnu 2011 znepokojení nad postupy České republiky v NP Šumava. „Aktuální dění na Šumavě vážně narušuje reputaci a integritu Národního parku Šumava i České republiky jako strážců sdíleného evropského přírodního dědictví.[1]

Reference

  1. Vyjádření federace EUROPARC k situaci na Šumavě - PŘÍRODA.cz: [online]. 03.08.2011, [cit. 2011-08-31]. Dostupné online. (česky) 
  • Living Parks. 100 Years of National Parks in Europe (2009). The EUROPARC Federation.
  • The EUROPARC Strategy 2008- 2012 (2008). The EUROPARC Federation.

Externí odkazy