Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Frank Zappa

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Francis Vincent Zappa

Francis Vincent Zappa (* 21. prosince 1940, Baltimore, Maryland, USA, † 4. prosince 1993, Laurel Canyon, Kalifornie, USA) byl americký kytarista, zpěvák a hudební skladatel.

Jeho otcem byl Vincent Zappa (povoláním chemik) a matkou Rose Marie Colimore. Frank byl ženatý s Kay Sherman (19591964) a s Gail Sloatman, se kterou měl čtyři děti s neobvyklými jmény – synové Dweezil a Ahmet Emuukha Rodan, dcery Moon Unit a Diva Muffin.

Svou první kapelu Blackouts založil na střední škole v Lancasteru v Kalifornii, v té době ješte sám hrál na bicí. Pod dojmem nahrávky Edgara Varese začal komponovat krátké skladby. K jeho dalším oblíbeným klasickým skladatelům patřil Igor Stravinskij a i český čtvrtónový skladatel Alois Hába. S kamarádem Donem Van Vlietem (později znám jako Cpt.Beefheart) hltali ryth´n´bluesové nahrávky. Opustil vysokou školu, která jej podle jeho vlatních slov nemohla již nic naučit, a začal se věnovat psaní hudby k filmům a reklamě. Pokoušel se natáčet i experimentální filmy. Za honorář hudby k filmu „Run Home Slow“ si zakoupil nahrávací studio v Cucamonze, které nazval Studio Z. Založil kapelu Giants, přímého předchůdce skupiny Mothers of Invention. Roku 1966 s nimi vydává úspěšné dvojalbum Freak Out!, které jej postavilo do čela experimentálního rocku a otevřelo cesty novým formám rockové hudby, psychadelie a spojení rocku s vážnou hudbou.

Diskografie

Dá se zhruba rozdělit do tří období:

  1. novátorské počátky s Mothers of Ivention
  2. silné období po rozpuštění Mothers
  3. ještě ne zcela zhodnocené a nepřehledné období po vydání desky Joe´s Garage

Kompilace Rykodisc:

Literatura


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Frank Zappa
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Frank Zappa
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace