Gateshead Millennium Bridge

Z Multimediaexpo.cz

Gateshead Millennium Bridge (2005)

Gateshead Millennium Bridge je pravděpodobně první pohyblivý most s naklápěním na světě. Architekti tohoto mostu jsou Wilkinson Eyre z Velké Británie. Spojuje Gateshead a Newcastle upon Tyne v severovýchodní Anglii. Stavba mostu stála 22 milionů liber.

Most Milénia v Gatesheadu je neobvyklá stavba, která v sobě spojuje prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem, díky kterému pod ním mohou po řece Tyne proplouvat lodě. Most má hlavní pole o rozpětí 105 m a jeho celková délka je 126 m, mostovka je 8 m široká. Půdorysně zakřivená ocelová ortotropní mostovka je zavěšena ocelovými závěsy na parabolický ocelový oblouk. Zakřivení mostovky tak tvoří protizávaží k oblouku, jak je patrné ve zvednuté poloze. Oblouk je osazen válcovými čepy – díky nimž se může celý most otáčet – na betonových opěrách přistavěnými k nábřeží. Naklápěcí mechanismus je opatřen hydraulickými čerpadly. Most převádí cestu pro pěší a cyklostezku.

Most Milénia doplnil řadu několika dalších pozoruhodných mostů, které už stály na řece Tyne. Díky svému netradičnímu návrhu se stal vyhledávanou turistickou zajímavostí. V roce 2003 obdržel od institutu pozemního stavitelství hlavní cenu za konstrukční kvalitu.

Galerie

Souřadnice

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Gateshead Millennium Bridge
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Gateshead Millennium Bridge