Google Earth
6. prosince začíná nová soutěž pro všechny editory naší encyklopedie !
Do pátku 11.1. si zde vytvořte uživatelský účet a udělejte alespoň 30 slušných editací.
Ze všech aktivních editorů vybereme 3 nejlepší (14.1.) a každý dostane špičkové ceny:
První a nejlepší editor dostane odměnu 600 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Druhý editor dostane odměnu 300 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Třetí editor dostane odměnu 200 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Google Earth je virtuální glóbus dříve známý jako Earth Viewer. Tento software byl vytvořen firmou Keyhole, Inc. a v roce 2004 zakoupen portálem Google. Jedná se o program, který umožňuje prohlížet Zemi jako ze satelitu. Umožňuje naklonění a přiblížení, někdy i ve velkém rozlišení (zejména online, kdy si program nahrává další detaily). Má řadu příznivců po celém světě.

Obsah

Rysy programu

Google Earth nabízí 3D modely větších měst. Tento produkt má několik softwarových variant. Google nabízí ke stažení volnou verzi i další placené verze s funkcemi navíc (jako například zobrazení cesty podle údajů z GPS). Kromě ryze geografického zobrazení může zobrazovat názvy států, regionů, obcí či důležitých silnic. Jako volitelnou možnost též nabízí definovat si vrstvy (často dodávané třetími stranami), jež tvoří body na zemském povrchu, které mají společné určité téma: například různé galierie jako třeba obrázky přírody z National Geographic, historické mapy země z různých období, internetové projekty (např. Panoramio), kde každý uživatel může svojí zveřejněné fotce přiřadit GPS souřadnice, a mnohé další.

Verze programu

V listopadu 2005 Google uvolnil zkušební verzi programu Google Local mobilní verze, což je podobná aplikace, která umožňuje volbu map, nebo satelitních snímků. Je určena pro mobilní telefony podporující Javu (MIDP 2.0). [1].

Související program Google SketchUp umožňuje ve 3D modelovat stavby a vložit je do systému Google Earth.

Připojení WMS vrstev

Google Earth umožňuje připojení služby WMS (serveru) jako vrstvy. Postup pro přidání: PřidatPřekryvný obrázekObnovitParametry služby WMSzadání URLvolba vrstevpotvrzení výběru. Pro přidání vrstev WMS serveru je potřeba znát URL WMS serveru, např.

<source lang="bash">
http://wms.cuzk.cz/wms.asp?
</source>

Podpora geodatových formátů

Google Earth podporuje nativně práci s geodatovým formátem Keyhole Markup Language (KML) založeným na XML.

Podívejte se také na

Externí odkazy