Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Hearstův hrad

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Hearstův hrad v San Simeonu (HDR, 2010)
Mimořádně luxusní jídelna (HDR, 2010)

Hearstův hrad (anglicky Hearst castle) je velkolepé moderní a luxusní sídlo na centrálním kalifornském pobřeží a národní historická památka. Byla navržena architektkou Julií Morgan pro průmyslového a obchodního magnáta William Randolph Hearsta. V roce 1957 věnovala Hearst Corporation tento majetek státu Kalifornie. Od té doby je udržovaná jako státní historická památka, která je přístupná pro návštěvníky. Přes velkou vzdálenost od městských oblastí navštíví tuto turistickou atrakci přibližně milion návštěvníků ročně.

Obsah

Popis

Hrad leží na kopci, ale toto umístění má spíše symbolickou a reprezentativní funkci než obrannou funkci jako tomu bývalo u ranějších staveb. Je postavený železobetonu, betonu a cihel (kámen má spíše dekorativní a reprezentativní, příp. symbolickou funkci).

Také sloh a celková výraz, připomínající katedrálu má spíše symbolický než funkční význam. V průběhu historie se prvky ryze funkční stávají dekorační.

Sídlo rozkládající se na ploše 51 hektarů, má dohromady 165 místností. Samotný dům má plochu 5 640 m2 a je vysoký 42 m. Pouze obytný dům má 130 místností. Venku je postavený bazén o ploše 155 m². Bazén je také uvnitř vydlážděný modrými i zlatými dlaždicemi.

Účel

Tato rezidence sloužila jako obydlí a zároveň jako zábavní park pro přátele. Třetí funkcí hradu je řídící a správní funkce majitelových majetků – novin, časopisů a filmového ateliéru. Tento majitel a magnát byl zároveň osvíceným investorem, který rozuměl architektuře a umění.

Stavba

Tento palác byl budován v krásné divoké přírodě, kde na začátku výstavby vedla jen nějaká polní cesta. Materiál byl převážen nákladní lodí, bylo vybudováno speciálně přístaviště a skladiště. Terén je hornatý, a tak na vytažení materiálu musely být vybudovány speciální dráhy na řetězech. Problémem byla také seismická aktivita země. Proto byla stavba vybudována ze železobetonu. Pro dělníky byly speciálně postaveny chaty. Terén, na kterém stál dům, byl upraven. Byla zarovnaná hora pro postavení a vybudování zahrad, teras, tenisových areálů a jezdecké dráhy. Dalším problémem výstavby byly samotné rozmary investora a majitele. Přišel, podíval se, vyzkoušel si a zase změnil celý projekt, hotové zdi, stropy nebo vybavení byly odstraněny. Také proto se výstavba protáhla na tolik let, ale v roce 1927 se v ní již dalo konečně bydlet. To už zde byly vybudovány také kuriozity jako lázně, ZOO, 61 koupelen, 38 ložnic, 41 krbů a kino.

Tento palác ovšem nebyl vlastně nikdy dokončen. Zadlužený milionář Hearst byl nucený zredukovat výdaje na svůj výstřední a nákladný životní styl. V roce 1947 bylo připojené čtvrté podlaží. V roce 1951 Hearst umírá. Jedno křídlo budovy zůstalo nedokončené.

Zůstal tu po něm novodobý hrad, nebo jestli chcete, palác, postavený ve slohu inspirovaném historií, na první pohled s výrazem renesanční katedrály, na nádvoří antické kolonády a sochy a zároveň luxusní moderně zařízené interiéry, ovšem s elegantním starožitným výrazem.

Dnes je dům majetkem státu Kalifornie, je součástí národního parku a je velkolepou turistickou atrakcí.


Panorama hradu
Hearstův hrad z pohledu z jihozápadu (2009)


Literatura

Reference

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hearstův hrad
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hearstův hrad
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace