Helena Štáchová

Z Multimediaexpo.cz

Mgr. Helena Štáchová (* 1944) je loutkoherečka, scénáristka a od roku 1996 ředitelka loutkového Divadla Spejbla a Hurvínka. Pro televizi dabuje Lisu Simpsonovou v kresleném seriálu Simpsonovi.

Život

Po maturitě nastoupila do Divadla S+H jako elévka. Po roce odešla studovat Divadelní fakultu AMU. Po absolvování fakulty se v roce 1966 stala členkou divadla, po roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla - Máničky, která vznikla v roce 1930. Po boku M. Kirschnera začala s interpretací cizojazyčných textů ( německy, rusky, španělsky, italsky, anglicky, francouzsky, japonsky, čínsky). V roce 1971 pro ni M. Kirschner vytvořil novou postavu, která se stala další z kmenových postav divadla: paní Kateřina Hovorková, Mániččina bábinka. Kromě divadla působí i v rozhlase, dabingu, televizi. Společně se Milošem Kirschnerem a posléze M. Kláskem natočila mnoho gramofonových desek a kazet.

Je autorkou scénářů a divadelních her pro rozhlas, divadlo a televizi. Své hry často také režíruje.

Jejím manžel byl Miloš Kirschner (1927-1996). Po jeho smrti byla jmenována do funkce ředitele divadla Divadla Spejbla & Hurvínka. Helena Štáchová má dvě děti. Nyní je její přítel Zdeněk Zbořil.[1]

Reference

  1. [1] Novinky.cz, Helena Štáchová oslaví Vánoce v novém prostředí, 28.11. 2005

Externí odkazy