Hermetismus

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:HermesTrismegistusCauc.jpg
Ztvárnění Herma Trismegista.

Hermetismus je starověká, až do současné doby živá a ne zcela jednotná duchovně-nauková tradice. Jde o druh esoterismu a současně o filozofický směr odvozující svůj původ ze starověkého Egypta. Tento v rámci hermetismu tradovaný názor ovšem nebyl v moderní době vědou potvrzen a je odbornými historiky zpochybňován: namísto toho je vznik hermetismu kladen do kosmopolitního prostředí helénistické Alexandrie. Egyptolog Erik Hornung, který se zaměřuje na zkoumání staroegyptských kořenů hermetismu, nicméně s odkazem na výzkumy Jana Assmanna poukazuje na to, že dosavadní badatelé pro tuto otázku „neměli valné pochopení“: „ve starém Egyptě sice ještě žádný hermetismus ve vlastním smyslu neexistoval, ale nejpozději od doby Nové říše zde vládlo duchovní klima, které bylo pro vznik hermetické moudrosti příznivé… (Teprve) nyní existují podstatně lepší předpoklady k tomu, aby byly odhaleny potenciální staroegyptské kořeny ´hermetické´ moudrosti.“[1] Pozoruhodným znakem hermetismu je jeho náboženská neutralita – v západní kulturě může být rozvíjen v rámci křesťanství, judaismu i nenábožensky pojímaného panteismu, stejně tak může být přítomen i v novopohanských proudech, například v kemetismu. Jak shrnuje Erik Hornung, je veškerý hermetismus svou povahou tolerantní a prostý jakýchkoli strnulých dogmat.[2] Za součásti hermetického proudu jsou pokládány alchymie, astrologie, magie a kabala.

Obsah

Dějiny

Prameny

Pramenem hermetických nauk jsou řecky psané spisy přisuzované Hermovi Trismegistovi (někdy považovanému za identického s egyptským bohem Thovtem) sdružené do souboru Corpus Hermeticum, za nejvýstižnější z nich bývá pokládána Smaragdová deska.

Základní principy

Hlavní principy hermetismu jsou zpravidla shrnovány do několika následujících premis, jejichž výčet ovšem ani zdaleka nemusí být úplný a které v rámci hermetismu podléhají neustálé reinterpretaci:

  • to co jest nahoře, jest také to co jest dole (Jod He Vau He)

z tohoto základu hermetismu vyplývají další

  • jednota všech věcí
  • bůh je vše a bůh je uvnitř všeho

Literatura

Reference

  1. HORNUNG, Erik. Tajemný Egypt: kořeny hermetické moudrosti. Překlad Allan Plzák. Praha : Paseka, 2002. 219 s. ISBN 80-7185-436-0. S. 21–22.  
  2. HORNUNG, Erik. Tajemný Egypt: kořeny hermetické moudrosti. Překlad Allan Plzák. Praha : Paseka, 2002. 219 s. ISBN 80-7185-436-0. S. 185.  

Externí odkazy