Hrad Šuri

Z Multimediaexpo.cz

Hrad Šuri (okinawsky: sui ugusiku; japonsky: 首里城, Šuri-džó) je gusuku (rjúkjúský hrad) ve městě Šuri (dnes součást Naha) na ostrově Okinawa, Japonsko. Byl sídlem Království Rjúkjú. V roce 1945, během bitvy o Okinawu, byl prakticky celý zničen, jen několik zdí (pár desítek centimetrů vysokých) zůstalo stát. V roce 1992 byl znovupostaven na původním místě podle fotografií, historických záznamů a „paměti“.

Obsah

Historie

Přesné datum vzniku stavby je nejisté, v období Sanzan už hrad stál a byl intenzivně užíván. Existuje domněnka, že byl postaven v období Gusuku stejně jako ostatní hrady na Okinawě. Když král Šó Haši sjednotil všechna tři okinawská knížectví a založil Království Rjúkjú, zvolil si hrad Šuri za své sídlo. Ve stejné době město Šuri, už jako hlavní město, zažilo období rozkvětu, které pokračovalo i během vlády druhé dynastie Šó.

Podle historických záznamů hrad Šuri několikrát vyhořel, ale vždy byl opraven. Před druhou světovou válkou byl hrad prohlášen za japonský národní poklad, ale za války japonská armáda umístila své velitelství právě do hradního podzemí. Proto se hrad stal během bitvy o Okinawu 25.27. května 1945 cílem ostřelování amerických bitevních lodí a 27. května vyhořel do základů.

Po válce se Rjúkjúská univerzita přestěhovala na místo bývalého hradu. V roce 1958 byla obnovena brána Šureimon a v roce 1992 byla rekonstruována hlavní budova hradu. V současnosti tvoří oblast kolem hradu park hradu Šuri (首里城公園; Šuridžó kóen). V roce 2000, společně s dalšími památkami v prefektuře Okinawa, byl Šuri zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem Gusuku a související památky na Království Rjúkjú.

Celých 450 let od počátku 15. století byl hrad Šuri sídlem královského dvora a administrativním centrem Království Rjúkjú. Byl nejen střediskem zahraničního obchodu, ale i politickým, ekonomickým a kulturním srdcem Rjúkjúského souostroví.

Fotogalerie

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hrad Šuri
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hrad Šuri