Hurling

Z Multimediaexpo.cz

Hurling, (irsky: iománaíocht nebo iomáint), je irský národní sport. Jedná se o kolektivní sport s 15 hráči na každé straně. Obdobná hra pro ženy se nazývá camogie (camógaíocht).

Hurlingová pálka a míček
Hurlingová helma

Všichni hráči mají krátkou jasanovou pálku (hurley), jejich úkolem je dopravit malý míček (sliotar) buď přímo do brány hlídané brankářem (3 body), nebo mezi tyče nad bránou (1 bod). Hráči smí sliotar chytit do ruky a udělat s ním nejvíce čtyři kroky, poté ho musí odpálit.

Hráči nenosí žádné chrániče, pouze hráči do 19 let jsou povinni mít helmu. Rychlostí až 150 km/h může sliotar doletět do vzdálenosti i 100 metrů, což dělá hru velmi rychlou.

Přehled

  • Team se skládá z 15 hráčů
  • Pálka je většinou 70–100 cm (26–40 palců) dlouhá
  • Brankář má zakřivený konec pálky dvakrát větší než ostatní hráči, což mu poskytuje výhodu proti rychle se pohybujícímu sliotaru
  • Míček nazývaný sliotar má korkový střed a povrch z kůže; měří 23 - 25 cm v obvodu, a váží 110 až 120 g

Pravidla

Hurling se hraje na hřišti 130 - 145 m dlouhém a 80 - 90 m širokém. Brána je 6.4 m široká a 2.5 m vysoká. Tyče nad ní jsou nejméně 6 m vysoké. Na stejném hřišti se hraje i Gaelický fotbal. Zápas trvá 60 minut (30 minul poločas). Během hry je povoleno 5 střídání.

Na průběh hry dohlíží 8 rozhodčích.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hurling