Z Multimediaexpo.cz

Jason "Jay" Bouwmeester (* 27. září 1983, Edmonton, provincie Alberta) je profesionální hokejový obránce v současné době hrající za tým Florida Panthers v NHL.

Obsah

Hráčská kariéra

Poté, co hrál hokej ve svém rodném městě Edmontonu za místní tým v lize Alberta Midget Hockey League, přestoupil Bouwmeester v sezóně 1998-99 do týmu Medicine Hat Tigers a za ně odehrál ve Western Hockey League 8 zápasů. V poslední sezóně v Medicine Hat Tigers zaznamenal 61 bodů v 61 zápasech. Byl jmenován do prvního týmu hvězd východu ligy WHL. To samé léto byl Bouwmeester draftován jako třetí v pořadí ve vstupním draftu NHL roku 2002 týmem Florida Panthers, za Rickem Nashem a Kari Lehtonenem.

Po draftu debutoval v NHL následující sezónu v týmu Florida Panthers, hrál ve všech 82 zápasech a dosáhl 16 bodů. Svůj první gól v NHL vstřelil 11. listopadu 2002 proti Chicago Blackhawks - byl to vyrovnávací gól v přesilové hře v čase 51:16.

Během stávky v NHL v sezóně 2004-05 odehrál Bouwmeester svoji třetí profesionální sezónu v American Hockey League za týmy San Antonio a Chicago. Další sezónu 2005-06 NHL pokračovala a Bouwmeester prorazil s 46 body z 82 zápasů a byl jmenován do kanadského výběru pro zimní olympijské hry v roce 2006 na úkor zraněného obránce Scotta Niedermayera. V sezóně 2006-07 hrál ve svém prvním utkání hvězd NHL a zaznamenal 42 bodů.

V sezóně 2007-08 dosáhl největšího počtu gólu ve své kariéře, patnácti. 28. července 2008 souhlasil Bouwmeester jako volný hráč s roční smlouvou na 4 875 000 USD s týmem Panthers. Během sezóny působil jako asistent kapitána. Před prodloužením Bouwmeestory smlouvy byl dlouholetý kapitán Panthers Olli Jokinen vytrejdován do týmu Phoenix Coyotes a Bouwmeester se tak stal kandidátem na místo Jokinenova nástupce.

Mezinárodní zápasy

Během své juniorské kariéry reprezentoval Bouwmeester třikrát Kanadu na Juniorském mistrovství světa. V roce 2000 se stal nejmladším hráčem, který kdy hrál za tým Kanady do 20 let. Bylo mu tehdy šestnáct let. Kanada získala bronz, v zápase o bronzové medaile porazila tým Spojených států na penalty. Bouwmeester pak získal bronz s kanadským týmem opět v roce 2001, Kanada porazila Švédsko. Po dvou bronzových medailích se Bouwmeester s kanadským týmem dočkal zápasu o zlato v roce 2002 proti Rusku. I když vedla ve třetí třetině 3:1, prohrála Kanada nakonec s Ruskem 4:5.

Na konci své první sezóny v týmu Florida Panthers debutoval v seniorském týmu Kanady na mistrovství světa v roce 2003 a na cestě ke zlaté medaili získal 7 bodů. Ve finále porazila Kanada Finsko.

V roce 2004 vyhrál Bouwmeester s Kanadou opět zlato na mistrovství světa. O několik měsíců později, v září, hrál na Kanadském poháru 2004. Bouwmeester odehrál čtyři zápasy a získal další zlatou medaili.

8. února 2006 oznámil magazín Hockey Canada, že bude Bouwmeester zařazen na soupisku pro olympijské hry 2006 na místo zraněného obránce Scotta Niedermayera. Kanada však vypadla ve čtvrtfinále s Ruskem.

Statistiky

Základní část   Playoff
Sezóna Tým Liga Odehrané zápasy Góly Asistence Body Trestné minuty Odehrané zápasy Góly Asistence Body Trestné minuty