V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Judo

Z Multimediaexpo.cz

Letní olympijské hry 2012 v Londýně
Letní olympijské hry mládeže 2010

Judo (japonsky: 柔道, džúdó; doslova jemná cesta) je styl japonského bojového umění a velmi rozšířený úpolový sport. Judo, celý název Kodokan Judo, vzniklo z několika škol džiu-džitsu (angl. trans. jiu-jitsu), které vyučovaly sebeobranu neozbrojeného člověka v tehdejším pojetí. Sebeobrana řešila skutečné bojové situace, které vznikaly při boji muže proti muži. Jestliže jeden z bojovníků přišel v boji o svou zbraň, nastala situace, kdy musel bojovat o svůj život. Úspěšné provedení technik, pak končilo smrtí útočníka nebo jeho destruktivním poškozením tj. zlomeniny, vykloubeniny atd. Cílem Juda je mít možnost volby zda při úspěšně provedené obraně útočníka poraním nebo nad ním pouze získám kontrolu a vysvětlím mu marnost jeho počínání. Tomuto cíli odpovídá i skladba technik waza. Kolébkou juda je Japonsko.

Obsah

Historie

Džigoró Kanó

Kodokan Judo založil profesor Džigoró Kanó (angl. trans. Jigoro Kano) v roce 1882.

Motivem ke studiu džiu-džitsu a jiných bojových technik byl úsek jeho života na střední škole, kde musel snášet mnohé fyzické násilí od silnějších spolužáků. Jeho poznání při studiu různých forem bojových umění u uznávaných mistrů pak přepracoval ve vlastní styl bojového umění (tehdy také nazývaného Kano-rjú-džiu-džitsu), který nazval Kodokan Judo, aby se odlišil od již existující školy džiu-džitsu, která se také jmenovala džúdó. Uznání nového stylu ostatními školami došlo po tzv. utkání pravdy (dóžó džaburi, angl. trans. dojo yaburi) mezi školami Kodokan a Tocuka, ve kterém Kanovi bojovníci vyhráli všech jedenáct utkání. Toto rozhodné a přesvědčivé vítězství zajistilo Kodokanu prvenství před všemi starými školami džiu-džitsu, a to nejen pokud jde o vnitřní náplň a morální působení nového systému, nýbrž i pokud jde o jeho praktickou cenu v boji. V pozdějších letech prosadil Džigoró Kanó jako ministr školství výuku juda na školách v Japonsku a rozšíříl ji na tělovýchovný systém. V současné době mají studenti možnost výběru mezi Kendó a Judo. Judo se také začali učit japonští policisté v rámci profesního výcviku. V roce 1964 se stalo judo olympijským sportem. V České republice se vznik juda datuje k roku 1919, kdy vysokoškolský sport zahájil první kurzy a na ně navázala armáda s kurzy sebeobrany. Dnes se dá říci, že české judo má ve světě dobrý zvuk.

Principy juda

Kodokan Judo je tzv. měkká škola, kde proti síle útoku nejde síla obránce, ale obránce se snaží útoku vyhnout či jej odvést stranou (na rozdíl od např. Karate, kde jde síla obrany proti síle útoku). Dvě základní hesla juda jsou: Minimální úsilí – maximální účinnost Sejrjoku zenjó (angl. trans. Seiryoku-zenyo) a vzájemný prospěch Džita kjoej (angl. trans. Jita-kyoei). První princip znamená využívat co nejúčinněji svou sílu a umožňuje porazit i fyzicky silnějšího soupeře. Druhý princip učí vzájemnému respektu mezi lidmi.

Technický systém

Kodokan judo obsahuje řadu průpravných cvičení především pády ukemi. Dále obsahuje tři hlavní skupiny technik waza:

 • techniky hodů nage-waza, 67 technik
 • techniky znehybnění katame-waza, 29 technik
 • techniky úderů atemi-waza, 19 technik

Techniky hodů jsou vyučovány podle schématu Gokyo waza od nejlehčích po složitější. Aplikace technik je učena dvěma způsoby. První je způsob cvičného boje randori. Rozlišujte od závodu shiai. Randori způsob nácviku, kde nezáleží na vítězi, neboť se z něho učí oba dva. Shiai je závod, kde jde o bodované vítězství. Druhý způsob nácviku technik jsou sestavy katy. Kata je sestava s přesně danou formou mimo jiné také proto, aby bylo možné nacvičovat i úderové techniky a obranu proti zbraním. Oficiální systém obsahuje osm základních kat:

 • Nage no kata, sestava hodů
 • Katame no kata, sestava znehybnění
 • Kime no kata, sestava staré sebeobrany
 • Gošin džutsu no kata (angl. trans. Goshin jutsu no kata), sestava moderní sebeobrany
 • Džu no kata (angl. trans. Ju no kata), sestava pružnosti
 • Itsutsu no kata, sestava pěti základních principů
 • Košiki no kata (angl. trans. Koshiki no kata), sestava starých forem
 • Sejrjoku zenjo kokumin tajku angl. trans. Sei ryoku zenyo kokumin taiiku, sestava maximálně účiného fyzického cvičení

Technické stupně

Spolu s novým stylem zavedl Kanó i systém technických stupňů, který později využily i další školy. Technické stupně se dělí na žákovské kjú (級, někdy pomocí angl. přepisu kyu) a mistrovské dany (段, dan). Stupně se odlišují podle barvy pásku (obi). Kodokan rozlišuje pět žákovských stupňů (5.-1. kjú), které nosí bílé obi, a deset mistrovských stupňů (1.-10. dan), které pro 1. až 5. dan nosí černé obi, 6. až 8. dan mohou nosit červené obi s bílým pruhem a 9. a 10. dan mohou nosit čistě červené obi. Danové stupně nosí běžně černé obi a červeno-bílé a červené nosí pouze na slavnostní příležitosti. V Evropě se ve sportovním judu používá více žákovských stupnů (1.-6. kjú), které jsou navíc více barevně rozlišeny (viz tabulka níže). Značení i počet stupňů se liší podle jednotlivých zemí. U dětí se navíc používá i různé barvení konců a proužků.

Barevné rozlišení technických stupňů
stupeň název pás barva  
6. kyu roko-kjú bílý Ceinture blanche.png
5. kyu go-kjú žlutý Ceinture jaune.png
4. kyu ši-kjú oranžový Ceinture orange.png
3. kyu san-kjú zelený Ceinture verte.png
2. kyu ni-kjú modrý Ceinture bleue.png
1. kyu ik-kjú hnědý Ceinture marron.png
1. dan šo-dan černý Ceinture noire.png
2. dan ni-dan černý Ceinture noire.png
3. dan san-dan černý Ceinture noire.png
4. dan jon-dan černý Ceinture noire.png
5. dan go-dan černý Ceinture noire.png
6. dan roku-dan černý nebo červenobílý Ceinture noire.png Ceinture blanc rouge.png
7. dan šiči-dan černý nebo červenobílý Ceinture noire.png Ceinture blanc rouge.png
8. dan hači-dan černý nebo červenobílý Ceinture noire.png Ceinture blanc rouge.png
9. dan ku-dan černý nebo červený Ceinture noire.png Ceinture rouge.png
10. dan džú-dan černý nebo červený Ceinture noire.png Ceinture rouge.png

Judisté z ČR

V roce 2008 Lukáš Krpálek vyhrál Mistrovství světa i Evropy Juniorů ve váze do 100 kg

RNDr. Petr Šedivák je vícemistr Evropy ve váze do 60 kg
Jiří Sosna do 95 kg (OH Soul 1988 5.místo, 1.ME 1992, 3. místo na Mistrovství světa v Barceloně)
Vladimír Kocman nad 95kg (OH Moskva 1980 3.místo, 2.MS 1981)

V roce 2007 Karla Košuličová vyhrala mistrostvi světa v evropě

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Judo
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Judo