Katharine Hepburn

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)


Katharine Houghton Hepburn (* 12. května 1907, Hartford, Connecticut, USA, † 29. června 2003, Old Saybrook, Connecticut) byla americká herečka. Jednalo se o hereckou ikonou mezi americkými hvězdami filmu, televize a divadla, jenž byla známa nejen svým důvtipem, ale i svou novoanglickou vznešenosti i osobní divokou nezávislostí.

Katharine Hepburnová je držitelkou čtyř cen Oscar za nejlepší herečku z dvanácti nominací celkem. Tento rekord držela až do roku 2003, kdy ji překonala Meryl Streepová. Katharine Hepburn také obdržela v roce 1975 cenu Emmy za hlavní roli v televizním filu Love Among the Ruins, kde hrála se svým přítelem Laurencem Olivierem. Během své sedmdesátileté herecké kariéry byla nominována na další čtyři ceny Emmy a dvě americké divadelní ceny Tony. V roce 1999 ji Americký filmový institut označil jako nejlepší ženskou filmovou hvězdu všech dob.

Jejím dlouholetým osobním přítelem a pracovním partnerem ve filmu i v životě byl americký herec Spencer Tracy.

Snímek z filmu Africká královna z roku 1951

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Možné příbuzenství

Katharine Hepburn bývá často omylem zaměňována s jinou vynikající americkou filmovou herečkou Audrey Hepburn. V minulosti také novináři velice usilovně pátrali zdali obě filmové hvězdy nejsou alespoň vzdáleně příbuzné. Tuto okolnost se ale nepodařilo nikdy dokázat. Fakticky to možné je, neboť obě herečky měly skotské předky, ale skotské příjmení Hepburn je prakticky ve všech anglosaských zemích velice běžné.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Katharine Hepburn