Šok ⇒ EU: Silně zkrátit důchody a donutit důchodce a ženy více pracovat !!
Jinak nebude na nevítěznou válku a líné uprchlíky !!

Film

Z Multimediaexpo.cz

Auguste a Louis Lumièrové

Film je souhrnné označení pro kinematografii a veškeré její aspekty - umělecké, technické, komerční a společenské. Spolu s tiskem, rozhlasem a televizí a dnes už i internetem patří film mezi komunikační prostředky s největším dosahem a vlivem.

Obsah

Film

K rozvoji filmu, jako tech. vynálezu, jako druh umění, kulturního, společenského a hospodářského fenoménu došlo koncem 19. stol. První veřejné představení uskutečnily francouzští vynálezci kinematografického přístroje bratři Auguste a Louis Lumièrové 28. 12. 1895 v Paříži. V českých zemích se poprvé promítalo 15. 7. 1896 v Karlových Varech a již na poč. srpna 1897 natáčela americká společnost v Hořicích na Šumavě zdejší Pašijové hry, jež byly uvedeny v Americe. První české snímky natočil J. Kříženecký a v roce 1898 je promítal na Výstavě architektury a inženýrství v Praze v pavilonu Český kinematograf (Svatojánská pouť v československé vesnici, Poslední výstřel, Purkyňovo náměstí na Královských Vinohradech). V tomtéž roce realizoval hrané snímky: Dostaveníčko v mlýnici, Výstavní párkař a lepič plakátů, Smích a pláč. Před 1. světovou válkou vzniklo několik filmových společností (mj. Kinofa, Ilusion, AMUS), jež kromě Lucernafilmu, založeného a zařízeného M. Havlem, záhy Zanikly. Z raného období jsou známy filmy: Zkažená krev (1913), Zamilovaná tchýně (1914), Pan profesor, nepřítel žen (1914), Ahasver (1915), Pražští adamité (1917) a mnoho dalších. Po vzniku ČSR nastal rozkvět filmové prdukce. V roce 1921 byly vystaveny v Praze stálé filmové produkce. Do mezinárodního povědomí se nyní dostala nová generace filmařů jako jsou např.: J. Svěrák, V. Michálek, j. Hřebejk, S. Gedeon, P. Zelenka, A. Nellis. Zatím největší úspěch slavil v ČR i ve světě Oscarem oceněný film KOLJA (1996) J. Svěráka. Nominaci na Oscara získaly filmy: Musíme si pomáhat (2000) J. Hřebejka a Želary (2003) O. Trojana.

Historie

První filmy promítali bratři Auguste a Louis Lumièrové v roce 1895, ovšem pouze dokumentární (příjezd lokomotivy na nádraží), viděli v tom pouhou pouťovou atrakci. Patří jim však zásluha promítání filmu na plátno pro celý sál plný lidí. Teprve další Francouz, Georges Méliès, naučil film vyprávět příběhy (Cesta na Měsíc, Cesta do neznáma, Dobytí pólu).

Postupně se film stával médiem poměrně oblíbeným, zpočátku zejména žánr grotesky, jehož nejvýznamnějším představitelem byl Charlie Chaplin. V americké vesničce Hollywood, nyní předměstí Los Angeles, byla vybudována filmová studia, která se postupně rozrostla na největší světovou „továrnu na sny“. Časem získal film (původně černobílý a nezvukový, natáčený kamerou s ruční klikou) různé technické vymoženosti. Nejdříve motor, zajišťující rovnoměrné natáčení i promítání, potom také zvuk (v roce 1927 byl natočen první zvukový film prezentovaný v Berlíně - Jazzový zpěvák) a barvu.

Brzy se z filmu stal jeden z nejvýznamnějších uměleckých průmyslů 20. století. Nejlepší filmy (popřípadě herci, režiséři, kameramani, střihači a jiné filmové profese) jsou pravidelně odměňovány cenami, z nichž nejprestižnější je cena Americké filmové akademie Oscar.

Vedle filmů hraných se prosadily i filmy animované, a to jak kreslené, tak loutkové. Ve filmech se uplatňují filmové triky, které tak někdy kombinují hraný a animovaný film. V dnešní době už se ale k vytváření filmových iluzí používají zpravidla počítačové a digitální technologie.

K rozvoji filmu přispěla i televize, která nejen promítá filmy určené původně do kin, ale natáčí i filmy vlastní. Specialitou televizní filmové tvorby jsou televizní seriály.

Český film

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Film
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Film