Klávesy

Z Multimediaexpo.cz

Klávesy (keyboard) je elektronický, obvykle digitální klávesový nástroj vybavený automatickými doprovody, generátory rytmů a dalšími doplňky. Pro schopnost automatické hry se těmto nástrojům říká také samohrajky.

Obsah

Možnosti

Na keyboardu lze vybírat z množství zvukových rejstříků, např. různé druhy strunných nástrojů, dechových nástrojů nebo jiných druhů elektronických nástrojů, bicí sady apod.

Na klávesách je možné využívat různé styly od popových žánrů, dancových, trancových přes hardrock, rock, beat , ale obsahují i exotické rytmy samby, cha chy, orientální rytmy, jazz, blues,Polka, Foxtrot, valčíky pochody a mnoho dalších hudebních stylů.
U stylů je možnost nastavit tempo, hlasitost a další zvukové vlastnosti. Klávesy mohou onsahovat i tzv. hudební databáze, které obsahují nastavení tempa stylu, výběr stylu, výběr zvuků a další nastavení.

Na některých modelech kláves je možnost nahrát vlastní skladbu, přidat do skladby další zvukovou stopu, propojit ji s jinou skladbou či přidat různé zvukové efekty.

Klávesy byly nejvíce proslaveny skladatelem elektronické hudby Jeanem Michelem Jarrem.

Někteří výrobci elektronických kláves

Související články

Externí odkazy