Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Mark Zuckerberg

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Mark Elliot Zuckerberg (2005)

Mark Elliot Zuckerberg (* 14. května 1984, Dobbs Ferry) je americký programátor a podnikatel.

Ještě jako student na Harvardské univerzitě založil online sociální webový systém Facebook, za pomoci kolegů z Harvardu: informatika Andrew McCollumna a spolubydlícího Dustina Moskovitze a Chrise Hughese. Nyní pracuje jako CEO Facebooku.

Obsah

Mládí

Zuckerberg vyrůstal ve Westchester County v židovské rodině. Studoval na škole Horace Manna, prestižní soukromé škole mimo New York, ale promoval na Phillips Exeter Academy roku 2002.

Období střední školy

Na Exeteru potkal přítele Adama D'Angela a spolupracují na mnoha projektech, včetně umělé inteligence MP3 přehrávače, který se má naučit jaký styl hudby poslouchají různí uživatelé přehrávače. Pokoušeli se ho prodat mnoho společnostem, ale neuspěli. D'Angelo je nyní CTO Facebooku.

Studium na univerzitě

Během léta 2004 se Zuckerberg stěhuje do Palo Alto v Kalifornii s Moskovitzem a několika dalšími kamarády. Podle Zuckerberga se skupina plánovala vrátit na Harvard na podzim, ale nakonec zůstali v Kalifornii a nechali se tedy vyhodit za absenci.

Zuckerberg roku 2006 pokračoval ve studiu na Harvardské univerzitě. Na Harvardu tak pokračuje v tvorbě nejrůznějších projektů. První projekt Coursematch dovoluje studentům nahlédnout do seznamu studentů přihlášených ve stejné třídě.

Facebook

Během 4. února 2004 Zuckerberg spustil Facebook ze svého pokoje na Harvardu. Také řekl, že původní zdrojový kód napsal za méně než dva týdny.

V druhé polovině roku 2006 měl již Facebook přes sedm milionů uživatelů a začal být lákavým soustem pro významné hráče na Internetu. Kolem Zuckerberga začal kroužit Microsoft, Viacom i Yahoo!. A právě Yahoo! se blýsklo relativně lukrativní nabídkou - na jednu miliardu dolarů !

Zuckerberg však prodat nechtěl. Měl s Facebookem další velké plány. Rozhodl se ho přeorientovat ze serveru určeného především vysokoškolákům na komplexní sociální web pro všechny. A to se mu také podařilo – podíl uživatelů starších 35 let začal prudce stoupat, a přitom se dokázal uchytit i mezi středoškoláky.

Na konci roku 2007 prodal Zuckerberg dvacetinu Facebooku Microsoftu a vyinkasoval za ní 240 milionů dolarů. To mu poskytlo dostatek kapitálu na další výrazný rozvoj.

V současnosti má Facebook okolo 200 milionů aktivních uživatelů [1] a je jednou z největších společenských sítí na světě.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mark Zuckerberg
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mark Zuckerberg
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace