Martti Ahtisaari

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Nositel Nobelovy ceny
Martti Ahtisaari v roce 2007

Martti Oiva Kalevi Ahtisaari (* 23. června 1937, Viipuri) je finský politik, v letech 19942000 prezident Finska a nositel Nobelovy ceny míru za rok 2008.

Obsah

Kariéra

Narodil se ve Viipuri, dnešním ruském Vyborgu. Od roku 1965 pracoval pro finské ministerstvo zahraničních věcí. V roce 1973 ho prezident Urho Kekkonen jmenoval velvyslancem v Tanzánii. V roce 1977 byl jmenován vysokým komisařem OSN pro Namibii. V lednu 1987 ho generální tajemník OSN Javier Peréz de Cuéllar jmenoval tajemníkem pro administrativu a management. V dubnu 1989 byl vyslán jako zvláštní vyslanec OSN do Namibie.

Prezidentem Finska

V letech 19942000 byl prezidentem Finska. Byl zastáncem vstupu Finska do Evropské unie, což se uskutečnilo v roce 1995.

Mírová mise v Kosovu

V 90. letech 20. století se stal vedoucím pracovní skupiny OSN pro Bosnu a Hercegovinu a později velvyslancem Evropské unie pro Kosovo. Během svého působení přiměl Slobodana Miloševiče k přijetí podmínek NATO, které v Kosovu ukončilo boje. K problémům Kosova se vrátil v roce 2008, když jako velvyslanec EU navrhoval nezávislost pro kosovské Srby.

Indonésie - Aceh

V roce 2005 se zasloužil o mírovou smlouvu mezi vládou Indonésie a odštěpeneckou provincií Aceh, která po třiceti letech ukončila boje mezi vládou a povstalci.

Nobelova cena míru

V roce 2008 získal Nobelovou cenou míru s odůvodněním „za jeho důležité úsilí při řešení mezinárodních konfliktů na několika kontinentech po více než tři dekády“.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Martti Ahtisaari
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace