Mary J. Blige

Z Multimediaexpo.cz

Mary Jane Blige,
American Music Awards (2014)

Mary Jane Blige (* 11. ledna 1971, Bronx, New York, USA) je americká R&B zpěvačka, trojnásobná vítězka prestižní ceny Grammy Awards, textařka a producentka, která během své kariéry prodala více než 25 milionů desek.

Dětství

Mary Jane se narodila v Bronxu. Její otec byl jazzový hudebník a matka ošetřovatelka. Díky otci se věnovala hudbě už od raného věku. Když byly Mary čtyři roky, její otec Thomas odešel od rodiny. Díky tomu byla její matka Cory nucena postarat se sama o Mary a její starší sestru Latonyu. Nejtěžší chvíle zažila Mary, když byla sexuálně zneužívána rodinným přítelem.

O pár let později se přestěhovali do Yonkers, jedné z nejnebezpečnějších ulic ve městě. Hudba se proto stala Maryiným útočištěm. Začala zpívat v církevním sboru a v sedmi letech vyhrála pěveckou soutěž, když zazpívala píseň Arethy Franklin – Respect. Když vešla do puberty začala experimentovat s lehkými drogami a posléze jí dokonce vyhodili ze školy.

Hudební kariéra

V roce 1988, když bylo Mary sedmnáct, nahrál matčin přítel Maryin hlas na kazetu a poslal jej do vydavatelství. Na pár vystoupeních, které po městě absolvovala, zaujala několi r&b umělců, kteří jí nabídli spolupráci. Krátce na to podepsala Mary svůj první kontrakt s vydavatelskou společností Uptown Records, kde se stala v roce 1989 její nejmladší zpěvačkou.

What´s The 411?

Debutové album Mary J. Blige vyšlo 18. července 1992. Album produkovali Harrell, Sean „Puffy“ Combs a Cedrik „K-Ci“ Hailey, její dlouholetý přítel.

Debutová píseň z alba se jmenovala You Remind Me a dostala se až na 29. místo americké hitparády. Další singl Real Love ale dopadl mnohem lépe, jelikož se probojoval až do TOP 10, konkrétně na 7. místo. Z alba vzešly ještě další úspěšné singly. V konečném součtu se album stalo velmi úspěšné, prodalo se jej více než tři milony kopií a Mary byla rázem zvolena královnou Hip hopu a soulu.

My Life

29. listopadu 1994 vydala Mary druhé své album, které dostalo název My Life. Album opět produkoval Sean Combs (v té době známý už pod přezdívkou Puff Daddy).

Na tomto albu se ale také producentsky podílela sama Mary. Napsala si velkou část svých textů, které vycházely z jejích životních zkušeností a osobního života. Ačkoli kritici a fanoušci byli nadšeni, Mary sama přiznala, že tvorba tohoto alba byla pro ni velmi těžká.

Debutový singl z tohoto alba se jmenoval Be Happy a probojoval se na 29. místo americké hitparády. Další singly, které vydala, byly velmi pozoruhodné hlavně díky své otevřenosti, kde se zpěvačka přiznala, že bojovala s alkoholismem, depresemi i s drogami a zároveň v písních zpívá o svém hrubém vztahu s Haileym.

Alba se prodalo na tři milony kusů a obdržela za něj svou první cenu Grammy Awards.

Share My World

22. dubna 1997 vydává Mary J. Blige své třetí album nazvané Share My World. Album produkoval už zcela jiný tým, neboť po konflikterch s Puff Daddym se rozhodla pro spolupráci s R. Kellym, Babyfacem a dalšími producenty. Největší producentský podíl na albu má však Rodney Jerkins, který produkoval většinu desky.

Share My World je mnohem optimističtější album než předešlá dvě alba. Debut mělo hned na prvním místě americké albové hitparády. Výborně si vedly i písně Love Is All We Need nebo Seven Days. Celkově se alba prodalo více než 5 milionů kopií a Mary za něj získala mnoho ocenění. Poprvé se také vydala na celosvětové turné.

Mary

V srpnu 1999 vyšlo v pořadí čtvrté album nazvané jednoduše Mary. Na albu se objevuje mnoho hostů, například Aretha Franklin, Eric Clapton, Elton John nebo Lauryn Hill. Hlavní pozornost však zaujal duet s Georgem Michaelem As, který byl vydán i jako singl.

Ačkoli album bylo kritiky velmi chváleno a získalo mnoho cen a nominací, nedosáhlo tak velkého komerčního úspěchu jako předešlá alba.

No More Drama

28. srpna 2001 vyšlo Mary její páté řadové album. Jako úvodní píseň byla vybrána Family Affair. Tato píseň se ihned dostala do čela americké singlové hitparády a zůstala v něm šest týdnů, čímž se zařadila mezi nejúspěšnější singly.

Další písně z tohoto alba se dostaly do top 20. Velkého úspěchu se dočkala i píseň He Think I Don´t Know, za kterou Mary obržela svou druhou cenu Grammy Awards.

Toto album znamenalo pro Mary její největší dosavadní úspěch.

Love & Life

Love & Life je v pořadí její šesté album, které bylo vydáno v srpnu 2003. Album však tentokrát nevydala společnost Uptown Records, ale Geffen Records, se kterou Mary podepsala smlouvu.

Ačkoli se album dostalo do čela prodejnosti desek v USA, fanoušci a kritici toto album setřeli jako pokus o sestavení dvojice Blige/Combs, která se jim moc nezamlouvá.

The Breakthrough

Navzdory ohlášení, že Mary vydá album svých největších hitů, vyšla nová deska nazvaná The Breakthrough. Deska opět ukázala Mary tak, jak ji fanoušci a kritici znají. Debutový singl Be Without You, se stal v USA jedním z nejhranějších a v prodejnostní hitparádě skončil na třetím místě.

Za zmínku stojí hlavně píseň One, song, který v originále zpívají irští U2, a se kterou jí pomohl i sám Bono Vox.

Osobní život

Po bouřlivém vztahu s Haileym, který ukončila v roce 1999 se o čtyři roky později vdala za svého přítele Kendu Isaaca, se kterým vychovává tři děti z jeho předešlého manželství.

Nejlepší přítelkyní Mary J. Blige je známá zpěvačka Lil´ Kim.

Diskografie

(datum vydání, celosvětový prodej)

28. července 1992, 5 milionů
29. listopadu 1994, 4.5 milionu
22. dubna 1997, 5.5 milionu
17. srpna 1999, 5 milionů
28. srpna 2001, 5 milionů
26. srpna 2003, 2.5 milonu
20. prosince 2005,

Velká Galerie

YouTube

Mary J. Blige – Be Without You
Mary J. Blige – No More Drama


Mary J. Blige – Stay Down
Mary J. Blige – A Night to Remember


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mary J. Blige
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mary J. Blige