Menarche

Z Multimediaexpo.cz

Jako menarche (z řeckého μήν, tj. měsíc + αρχή, tj. začátek) se označuje první menstruace a prvotní začátek menstruačního cyklu u dívek. Jak ze sociálního, tak z lékařského hlediska, je menarche považována za hlavní událost dívčí puberty, neboť je signálem možnosti plodnosti u dospívající dívky. Věk, kdy dojde k první menstruaci, je ovlivňován několika faktory, a to konkrétně genetikou, prostředím a stravováním a výživou. Průměrný věk menarche během posledního století poklesl a velikost tohoto poklesu a jeho důvody jsou předmětem diskusí.

Průměrný věk menarche ve Spojených státech je 12,5 roku[1] a 13,06 ± 0,1 roku na Islandu.[2] V celosvětovém průměru je věk menarche 12,5 roku a za hraniční intervaly (fyziologické rozmezí) se podle Roba a Martana považuje 10 a 15 let.[3] Pokud nastane před tímto rozmezím, hovoří se o menarche praecox (tj. předčasná menarche), pokud později, hovoří se o primární amenoree.[3]

Reference

  1. 3,0 3,1 ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha : Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-501-7. S. 97.  

Externí odkazy