Miranda IM

Z Multimediaexpo.cz


Miranda IM je aplikace pro komunikaci a Instant Messaging, podporující celou řadu protokolů, který je určený pro 32bitové verze Windows. Jedná se o open source a free software. Díky tomu, že používá málo operační paměti, běží rychle i na starších PC. Její filozofií je rozbalit a používat - což je výhodné např. na počítačích, kde uživatel nemá práva k instalaci programů či chce mít své povídátko vždy u sebe, např. na USB flash disku (pokud se nepoužívá mnoho pluginů, tak dokonce i na běžné disketě).

Oproti svým konkurentům má výhodu, že je velmi jednoduchá na používání, přehledná, snadno se instaluje a nezobrazuje ani žádná reklamní okna ani bannery, takže při chatování nic neruší.

Obsah

Lokalizace

Jednou z nesporných výhod pro neanglicky mluvící uživatele je to, že Miranda má po instalaci správného lokalizačního balíčku i rozhraní v jiném jazyce, včetně češtiny.

Pluginy

Plugin je doplněk původního programu, který programu přidá další možnosti. Miranda jako taková má pouze nejzákladnější funkce a další si lze přidat ručně, takže na počítači je jen to, co uživatel potřebuje.

Výhody pluginů

Miranda je díky pluginové politice velice flexibilní. Na výběr je okolo 500 pluginů, které jsou také zdarma. Díky filosofii, že pluginy vytváří prakticky kdokoliv, se Miranda a její služby velice rychle rozšiřují, samozřejmostí je například chat přes Skype (můsi být, ale zapnutý samotný skype) , Jabber, MSN, RSS, ICQ.

Pluginy umožňují používat i různé skiny Mirandy. Mnohé z nich program udělají přehlednějším a použitelnějším. To se týká především samotného komunikačního okna.

Jak hledat pluginy

Všechny pluginy jsou soustřeďovány na jedno místo, a to na oficiální web http://addons.miranda-im.org/, kde lze najít v menu seznam všech pluginů, které na webu jsou ke stažení.

Jak instalovat pluginy

Stažené a případně rozbalené pluginy (soubory DLL) stačí nakopírovat do složky „Plugins“ v adresáři Mirandy a poté je případně aktivovat v nastavení v příslušném menu (v české verzi to jsou „Doplňky“).

Podporované protokoly

Podporované řady Windows

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Miranda IM