Mlčení jehňátek

Z Multimediaexpo.cz


Mlčení jehňátek (v originále The Silence of the Lambs) je americký thriller, který režíroval Jonathan Demme. Hlavními herci filmu jsou Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Anthony Heald, Ted Levine a Frankie Faison. Film měl premiéru ve Spojených státech 14. února 1991. Scénář je napsán podle stejnojmenného románu Thomase Harrise. Film získal celkově pět Oscarů - nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herečka v hlavní roli a nejlepší adaptovaný scénář.

Obsah

Děj filmu

Clarice Starlingová, mladá agentka FBI, naváže z pověření šéfa svého oddělení Crawforda kontakt se sériovým vrahem dr. Hannibalem Lecterem, který je umístěn ve věznici se zvláštní ostrahou. Pro svou patologickou úchylku si zasloužil přezdívku Hannibal-Kanibal - všechny své oběti zavraždil a snědl. Je považován za obzvlášť nebezpečného, protože je navíc i mimořádně inteligentní a jako psychiatr umí lidi analyzovat. Šéf agentky Starlingové doufá, že jim Hannibal pomůže dopadnou jiného sériového vraha, který zatím nepoznán uspokojuje své perverzní choutky. Přezdívají mu Buffalo Bill, protože své ženské oběti stahuje z kůže. Lecter, který dosud odmítal spolupracovat, uzavře se Starlingovou dohodu. Za každou informaci o totožnosti Buffalo Billa mu musí vyprávět příběh ze svého života. Lecter se tak dozvídá o jejím otci, který - sám policista - je pro ní vzorem, dozvídá se, jak zemřel, i to, jaké trauma si odnesla z dětství. Rozhovory v přísně střežené věznici se stávají soubojem, vedeným se vší psychologickou vynalézavostí. Když se do spárů Buffalo Billa dostane dcera jednoho senátora, využije Lecter situaci, aby dosáhl zlepšení podmínek svého věznění. Je přeložen do provizorního vězení, ze kterého se mu podaří uniknout. Ještě předtím však poskytne Starlingové zásadní informaci, která vede k dopadení Buffalo Billa.

Herecké obsazení

Hlavní role

Vedlejší role

Žánr

Film Mlčení jehňátek nelze žánrově přesně zařadit. Klaus Theweleit vystopoval ve své analýze několik různých rovin. Nejprve je to konvenční kriminální film s velmi působivými akčními scénami - policie pátrá po pachateli a nakonec má úspěch. Film se opírá o autentický případ, který byl rozvířen na stránkách bulvárního tisku. Atraktivní mladá žena se utkává s neméně fascinujícím představitelem zla. Je to "thriller mezi nevinností a vrcholnou zkažeností". Dále se jedná o psychologický film. Díky svému výraznému pozorovacího talentu Lecter rozpozná u svého protějšku momenty záměrně potlačovaných vzpomínek. "Příčinu těžké poruchy chování hledejte v dětství. Bývá spojena s násilím," zní Lecterova rada pro Clarice, která si během rozhovorů připomíná své vlastní trauma. Dlouhá léta ji totiž pronásledoval děsivý řev jarních jehňátek, která byla na farmě jejího strýce zabíjena a z nichž nedokázala Clarice ani jedno zachránit. Theweleit označuje tento film také jakýsi "druh výchovného románu, v němž mladý hrdina zažívá jak osobní, tak i profesní růst." Clarice Starlingová právě ukončila školu pro agenty FBI a je konfrontována s cizím, znepokojivým a děsivým světem. Na konci filmu se Starlingová odloučí od svých tří "otců" - od vlastního pokrevního otce, od šéfa Crawforda i od Hannibala Lectera - a může se hrdě prokázat čerstvým diplomem agentky FBI. Především pak je to film o proměně. Také ostatní protagonisté prodělávají podobně jako lišajové, které chová Buffalo Bill, metamorfózu. Vezněný Lecter je na konci zase volný. Pouze Bufallo Billovi se nepodařilo "vyloupnout ze své kukly". Theweleit dospívá k tomuto shrnutí: "Metamorfóza, o níž film pojednává, popisuje i vlastní podobu filmu. Před našima očima dochází k nepřetržité proměně od jednoho filmového žánru k druhému.".

Kritika

Mladé publikum může film sledovat jako napínavou zábavu a intelektuálové si ho zase mohou vychutnat jako virtuózní hru s kulturněhistorickými kódy. Kunsthistorik Heinrich Niewöhner označil film Mlčení jehňátek za "mystické perpetuum mobile". Klec, v níž Lecter po svém přeložení sedí, připomíná papežovy portréty Francise Bacona. Cela, v níž je umístěn na začátku filmu, se nachází hluboko po zemí. Buffalo Bill drží své oběti v díře v zemi, a hmyz, který chová, žije ve tmě. Niewöhner spatřuje ve filmu transformaci mýtického světa - perverzní sériový vrah působí jako bůh podsvětí Hádes. Jakkoliv však mohou být takové interpretace legitimní, k pochopení filmu nejsou zapotřebí.

Tajný režisérský záměr

Režisér Jonathan Demme se soustřeďuje na přestavitele hlavních rolí, Jodie Fosterovou a Anthonyho Hopkinse. Jejich obličeje jsou během rozhovoru ukazovány ve velmi krátkých záběrech, protizáběrech a detailech. Demme mistrovsky buduje děj a protkává ho překvapivými zvraty. Paralelním střihem ukazuje, jak policie vtrhne do domu a zároveň jaký dramatický boj se odehrává uvnitř mezi Clarice a Buffalo Billem. Teprve na konci sekvence si divák všimne, že podlehl klamu: policie vtrhla totiž do nesprávného domu a Clarice se musí spolehnout sama na sebe.

Ocenění

Reference

  • Claudia Domaschky, Das Schweigen der Lämmer von Jonathan Demme: Motive und Erzählstrukturen, Alfeld 1996
  • Wernwe Faulstich, Der neue Thriller: Das Schweigen der Lämmer, 1991
  • Mlčení jehňátek, Filmový přehled, 11/1991
  • Heinrich Niewöhner, Mystisches Perpetuum Mobile, Lettre International, č. 19/1992
  • Alena Prokopová, Mlčení jehňátek, Film a doba, č. 1/1992
  • Yvonne Tasker, The Silence of the as Monster: Gender Horrod in The Silence of the Lamb, Journal of Popular Film and Television, č. 3/1991
  • Klaus Theweleit, Sirenenschweigen, Polizistengesänge, 1994

Externí odkazy