Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Muammar Kaddáfí

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Muammar Kaddáfí

Muammar Kaddáfí či al-Kaddáfi (arabsky: معمر القذافي, narozen 19. června 1942, Surt, Libye, † 20. října 2011, Syrta, Libye[1]) byl voják s hodností plukovníka, který byl od roku 1969 jako „Vůdce Velké revoluce z 1. září a Libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríje“ vládcem Libye a do roku 2011 byl také jeden z nejdéle vládnoucích vůdců na světě. Po celou dobu své krutovlády měl prakticky neomezenou moc.

Kaddáfiho režim je ideologicky založen na takzvaném „islámském socialismu“, tedy směsi arabského nacionalismu, socialismu a populismu. Své politické názory Kaddáfi shrnul v takzvané Zelené knize, publikované ve třech dílech mezi roky 1975 a 1979.

Muammar Kaddáfí stál u zrodu Africké unie, společenství vzniklého v roce 2002, jehož snahou je postupná integrace afrických zemí. Na summitu v Addis Abeba v únoru 2009, kde byl zvolen jejím předsedou, se vyjádřil pro projekt Spojených států afrických.[2][3]

Obsah

Vláda

Během své vlády se zaměřil hlavně na zahraniční politiku a utužoval vztahy s arabskými zeměmi. V roce 1970 se jmenoval premiérem i ministrem obrany a podařilo se mu vynutit zrušení americké vojenské základny na předměstí Tripolisu a britské vojenské základny v Tobruku. Do konce téhož roku vyhnal asi 20 tisíc obyvatel italské národnosti. Základem jeho hospodářské politiky bylo znárodnění ropných rafinérií. Zakázal také alkohol a hazardní hry.

Vztahy se zeměmi socialistického bloku

V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století udržoval poměrně dobré vztahy se Sovětským svazem a dalšími zeměmi socialistického bloku. Odborníci z těchto zemí se výraznou měrou podíleli na budování libyjského ropného průmyslu a infrastruktury. Uvedené státy byly také hlavními dodavateli zbraní pro libyjskou armádu a letectvo.

Vztahy s africkými státy

Neúspěšně se snažil o sjednocení Libye s ostatními arabskými zeměmi. Pokoušel se podpořit vojenský převrat v Egyptě a v Súdánu. Tato podpora vedla v roce 1977 až k vypuknutí čtyřdenní Egyptsko-libyjské války. Od sedmdesátých let 20.století se vojensky angažoval v sousedním Čadu a vznesl nárok na Aouzou, území o rozloze 100 tisíc km² při hranicích s Libyí bohaté zejména na uran. Ke stažení libyjských vojsk došlo až v roce 1994. V průběhu vlády vedl i neústupná jednání s Izraelem.

Vztahy s USA

Stal se známým pro své nevypočitatelné a nepředvídatelné chování na mezinárodní scéně. Jeho vláda financovala mnoho revolučních či teroristických skupin na celém světě, včetně Black Panthers a Nation Islam ve Spojených státech a Irské republikánské armády v Severním Irsku. Jeho vláda byla údajně zapojena do několika krvavých teroristických incidentů v Evropě, od palestinského či jiných arabských extremistů. Tyto spekulace jej dostaly do křížku s Evropou, ale hlavně s USA. USA bombardovaly několik míst v Libyi, zabili nebo zranili několik jeho dětí a málem přitom zahynul sám Muammar Kaddáfí. V roce 1986 přerušilo USA s Libyí diplomatické styky.

Za vlády Reagana a Bushe st. v USA se libyjsko - americké vztahy spíše horšily, než aby se věci hnuly a daly se do pořádku. USA po bombardování Tripolisu a Benghází zatlačilo na Libyi a chtělo po ni, aby se zbavila chemických zbraní. To však Kaddáfí s díky odmítl. Od nástupu Billa Clintona jako prezidenta USA si Libyjci hodně slibovali vzhledem k vylepšení vzájemných vztahů USA a Libye. Nicméně se spletli a Clinton pokračoval v politice proti Libyi jako jeho dva předchůdci.

Sblížení se Západem ukázala až jeho reakce na zářijové útoky na New York a Washington v roce 2001. Ostře je odsoudil a přislíbil pomoc v boji proti Al-Kajdě. V roce 2003 pak oznámil, že Libye ukončí svůj program v oblasti zbraní hromadného ničení. O tři roky později se pak Spojené státy rozhodly s Tripolisem opět navázat diplomatické styky.

Reference

  1. http://zpravy.idnes.cz/kaddafi-je-mrtev-oznamili-libyjci-neprezil-zraneni-pri-zatykani-p86-/zahranicni.aspx?c=A111020_132227_zahranicni_ipl
  2. Aktuálně.cz – Kaddáfí chce sjednotit celou Afriku v jeden stát, 2. 2. 2009.
  3. Gaddafi auf Afrikas Chefsessel die tageszeitung, 3. 2. 2009.


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Muammar Kaddáfí
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Muammar Kaddáfí
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace