V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Mustang (království)

Z Multimediaexpo.cz

Pohled na hlavní město Mustangu

Mustang (někdy také Mastang nebo Mantang, v domorodém jazyce Lo) je oblast v pohoří Himálaj, donedávna polosamostatné království. Má rozlohu necelých 3 000 kilometrů čtverečních a zhruba 15 000 obyvatel. Hlavním městem je Lo Manthang.

Obsah

Přírodní poměry

Mustang leží pod horou Annapurna na severu Nepálu, kde tvoří výrazný výběžek obklopený územím Tibetu. Dříve byl Mustang větší - dnes se pod tímto názvem rozumí pouze tzv. Horní Mustang, zatímco Dolní Mustang byl zcela ponepálštěn. Mustang je náhorní plošina ležící ve výšce přes 3 000 metrů nad mořem. Nejvyšší horou je Khamdžung Himal se 6 700 metry. Většina obyvatel žije v údolí řeky Kali Gandaki, která tvoří páteř země. Mustang se vyznačuje velmi drsným a suchým klimatem.

Historie

Obyvatelé Mustangu jsou etničtí Tibeťané a vyznávají buddhismus. První zmínky o zdejším království pocházejí ze 14. století. Mustang si zachoval nezávislost díky své nepřístupnosti i díky strategické poloze, která mu umožňovala kontrolovat karavanní obchod se solí. Při tibetsko-nepálské válce v roce 1790 se zdejší král rozhodl přidat na stranu Nepálu - od té doby je Mustang uváděn jako součást této země, i když si udržel faktickou nezávislost až do druhé poloviny 20. století. První cizinci směli království navštívit až v roce 1951. V šedesátých letech obsadil Mustang bojovný kmen Khamů, který uprchl z Tibetu a proměnil oblast v základnu ozbrojeného odporu proti čínské okupaci. Situace se uklidnila v sedmdesátých letech, poté začala nepálská vláda provozovat kontrolovanou turistiku - do Mustangu byl vpuštěn omezený počet cizinců, pokud složili poplatek 700 dolarů na týden a měli s sebou doprovod, který dohlížel, aby návštěvníci nijak nenarušovali místní tradiční způsob života. Po přijetí nepálské republikánské ústavy v říjnu 2008 byla mustangská autonomie zrušena a panovník Jigme Palbar Bista si ponechal pouze ceremoniální funkce.

Film a literatura

Jedním z prvních návštěvníků Mustangu byl francouzský dobrodruh Michel Peissel, který život v zemi popsal v knize Tajemný Mustang. Slovenský režisér Palo Barabáš natočil v roce 2002 o Mustangu dokumentární film.

Externí odkazy

Michel Peissel: Tajemný Mustang, Olympia, Praha 1976