Black-Friday-2019-05-Multimediaexpo.png

Nápověda:Tipy

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Zde si můžete přečíst několik užitečných tipů, které vám mohou pomoci zdokonalit vaši práci na Multimediaexpo.cz. Můžete se také dozvědět mnohé zajímavé informace.

Tyto tipy se každý měsíc objevují na portálu Multimediaexpo.cz.

Obsah

Archiv

Změny hlavní strany

Hlavní strana je naším hlavním vstupem do encyklopedie – bezesporu jste ji už viděli. Hlavní strana je zamčena a pouze správci ji mohou editovat. Ale jelikož je většina skutečného obsahu stránky umístěna jinde a do hlavní strany vložena pouze pomocí šablon, můžete jejich obsah editovat. Pokud byste chtěli provést úplné přeorganizování hlavní strany, můžete návrh přednést na wikiprojektu pro hlavní stranu.

Jak být v obraze

Multimediaexpo je velmi živý projekt, pokud se v jeho změnách a šumu chcete orientovat, je dobré znát několik míst, kde se můžete dozvědět, co je nového. Například na posledních změnách se dozvíte aktuální změny, provedené všemi uživateli a můžete využít i různých možností filtrování.

Čas jsou peníze

Servery Multimediaexpo uchovávají veškeré informace o čase v časovém pásmu UTC. Ve svém uživatelském nastavení si můžete zvolit zobrazování času v tom časovém pásmu, ve kterém jste. Pokud tak učiníte, budou se všechny časové informace v Posledních změnách, historiích stránek, automatických záznamech v Speciální:Log a seznamech příspěvků zobrazovat podle tohoto nastavení. Pokud se však podepisujete pomocí Sysop 22:14, 11. 4. 2007 (CEST), čas bude do textu vložen vždy v UTC.

Přesouvání

Pokud název nějakého článku neodpovídá pravidlům pro pojmenování, nebo prostě obsahuje chybu či překlep, můžete to opravit tím, že článek přejmenujete. To pod původním názvem vytvoří přesměrování, takže potom musíte opravit dvojitá přesměrování, ale běžné odkazy budou fungovat beze změny. Diskusní stránka, pokud existuje, bude přesunuta také. Pokud ovšem pod novým názvem už stránka existuje, nelze přesunutí použít. V takovém případě laskavě nekopírujte text (čímž by se ztratila historie stránky, která je při přejmenování zachována), ale místo toho kontaktujte některého správce, který vám se sloučením stran pomůže.

Úplně nový článek

Pokud plánujete napsat úplně nový článek, nejprve laskavě zkuste hledání, pomocí kterého zjistíte, jestli článek na dané téma už v Multimediaexpo.cz není. Měli byste také dodržovat pravidla pro pojmenovávání článků. Nejjednodušším způsobem, jak začít článek, je následovat odkaz na neexistující stránku (který se nejčastěji zobrazí jako červený odkaz, ale záleží na vašem nastavení). Článek ale můžete vyrobit také přímým zápisem URL do vašeho prohlížeče.

Náhledy

Když editujete článek, můžete použít tlačítko Náhled (hned vedle tlačítka Uložit změny), které vám umožní si s předstihem prohlédnout, jak bude článek po vašich úpravách vypadat. To vám umožňuje mnohokrát zkontrolovat úpravy bez toho, abyste plnili historii stránky spoustou drobných úprav. Náhled vám také umožní vyhnout se chybám, např. při použití složitějšího formátování. Náhled se zobrazí spolu s editačním okénkem (nad či pod textem, podle vašeho nastavení).

Odkazy na část článku

Když odkazujete na článek, pak můžete čtenáře dovést přímo na konkrétní kapitolu tím, že do odkazu přidáte znak # a za něj dáte název kapitoly. V takovém případě byste vždy měli pro lepší čitelnost uvést alternativní název odkazu za svislítkem. Pokud se název části změní, odkaz povede na začátek odkazované stránky. Přesměrování však části článku ignoruje, vždy vede na začátek.

Třídění v kategoriích

Když článek vkládáte do kategorie, můžete upřesnit, kam se má článek v této kategorii zařadit, tím, že uvedete nějaký text za svislítkem. Například [[Kategorie:Hudební skladatelé|Bach, Johann Sebastian]] zařadí článek Johann Sebastian Bach v kategorii Hudební skladatelé k písmenu B místo písmene J. Odkaz na kategorii patří těsně před mezijazykové odkazy.

Označování obrázků

Když do Multimediaexpo.cz nahráváte obrázky, nezapomeňte přidat příslušný popisek licence, který ukazuje, jaká autorská práva se k obrázku vztahují. Stejně tak vždy uveďte zdroj. To se týká i obrázků, které jste sami vytvořili: pokud jste autorem, řekněte to, slávu si zasloužíte!


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace