V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

OLE 2.0 má soupeře

Z Multimediaexpo.cz

Autor: Michal Pohořelský
Uveřejněno: CHIP 10/1994, strana 166-167


Stále častěji se setkáváme s potřebou vytvářet dokumenty složené z různých typů programů. Této potřebě se softwaroví výrobci snaží vycházet vstříc již delší dobu (třeba DDE). Také v této oblasti však pokročil nejen vývoj, ale i konkurence.

Vedle operačních systémů je dalším zaklínadlem softwarového průmyslu vytváření složených dokumentů a technika Drag and Drop. Microsoft se nám již delší čas snaží namluvit, že jedinou možností je jeho nová technologie OLE 2.0. Už se však začíná objevovat dravá konkurence, jenž nezahrnuje pouze velké společnosti. IBM, Apple a WordPerfect společně nabízejí novou technologii OpenDoc pro platformy Power Macintosh a PowerPC. Menší česká firma (!) nabízí pro DOS platformu funkční derivát OLE 2, který je součástí nové verze objektového operačního prostředí InView 2.10 ! Nyní se tedy podíváme na zoubky všem nabízeným technologiím.


DataView OLE


DV-OLE (DataView Object Linking and Embedding) je zcela novým rivalem pro OLE 2.0, který vznikl ve české firmě ALCOR - Moravské přístroje, jako součást objektového grafického prostředí InView 2.10. DV-OLE nabízí vytváření složených dokumentů a editaci na místě (In-place Editing), takže je přímým konkurentem OLE 2. Vzájemné vkládání objektů do dokumentů není omezeno, takže není problémem do InCalc tabulky vložit 2 obrázky. Uživatel pracuje s DV-OLE přirozeným způsobem. Nejdříve dvojitým cvaknutím pravého tlačítka myši aktivuje plovoucí menu. Jednou z položek je "Editace na místě".

Její aktivace promění InCalc v chameleóna, který na sebe vezme podobu Prohlížeče obrázků ! Když provedeme potřebnou změnu, stačí dvojité cvaknutí tlačítkem myši mimo objekt a opět máme před sebou starý známý InCalc. Vedle Editace můžeme změněný objekt také uložit, vytisknout, sejmout do clipboardu apod. A tak to funguje se vším v libovolné úrovni vnoření ! Jinou možností jak se dostat ke stejnému výsledku je využít nástroje DataView - textový editor InWord, ASCII editor, tabulkový kalkulátor InCalc, prohlížeč obrázků, editor ikon a vektorový grafický editor InDraw. Přetažením ikony DataView na pozadí aktivujeme příslušnou aplikaci, do které nahrajeme již vytvořený soubor nebo nový zde začneme vytvářet. Potom už jenom zopakujeme předchozí postup a výsledek je zajištěn. Když se podíváme na přiloženou srovnávací tabulku mohou se zdát možnosti DV-OLE značně skromné, ale vytváření složených dokumentů je realitou, která silně překonává "možnosti" lenivého OLE 2.0.


Lenivý chameleón


Microsoft uspořádal velké množství oslavných konferencí o technologii OLE 2.0, aby si nakonec odpůrci Microsoftu mohli vychutnat bezbřehé veselí. Ani MS OLE 2.0 v sobě nezapře chameleóna, ale jeho chronická lenost a nestabilita na Vás plnou silou dolehne nejdéle po 3 minutách práce. Metodu In-place Editing (editace na místě) nyní ovládají pouze 4 programy: Word 6.0, Excel 5.0, Publisher 2.0 a Visio 2.0 firmy Shapeware. Pro OLE 2 je však Editace na místě doslova vyčerpávající záležitost, což je okamžitě poznat na silném snížení volných prostředků GDI. Snaha pracovat ve 24-bitových grafických režimech je okamžitě "ohodnocena" totálním zhroucením systému. Při editaci na místě se spouští původní aplikace, se všemi nároky, v neviditelném programovém okně ! Zatím tedy existuje OLE 2 pouze na papíře, a proto je nutné brát všechny údaje v přiložené tabulce se značnou rezervou.


OpenDoc


Vývoj technologie OpenDoc, který velkoryse financují firmy IBM, Apple a WordPerfect je dnes podporován společnostmi Oracle, Novell, SunSoft, Taligent, Xerox a Lotus jako alternativa k OLE 2.0. S technologií OpenDoc se uživatelé mohou výhradně orientovat na vytvářené dokumenty a nemusí přemýšlet o výběru vhodné aplikace. Jestliže uživatel potřebuje do dokumentu přidat tabulku, OpenDoc zpřístupní komponent, jenž tabulku vytvoří. Zřejmou výhodou je, že uživatelé nemusí otevírat a zavírat mnoho jiných velkých aplikací, když potřebují něco změnit. OpenDoc může výrazně podpořit vývoj zajímavých aplikací, protože menší programátorské firmy budou moci vyvinout chytrý doplněk k prostředí, bez nutnosti uvádět na trh složitou a velikou aplikaci. V současné době již Apple Computer uvolnil Alfa verzi OpenDocu pro vývojáře, kteří mají podpořit toto nové prostředí. OpenDoc má zatím nejlepší vyhlídky, aby se stal standardem.


DV-OLE

OLE 2.0

OpenDoc

Zdrojový kód k dispozici

Ne

Ne

Ano

Podporované platformy

InView 2.1

Windows, Mac

OS/2, Win, Mac

Model nezávislý na jazyku

Není známo

Ano

Ano

Editace vložených objektů na místě

Ano

Ano

Ano

Podpora technologie CORBA

Ne

Ne

Ano

Jazyk pro psaní skriptů

Zatím Ne

Ano

Ano

Rozdělená architektura

Ne

Ne

Ano

Víceúčelové objekty

Ne

Ne

Ano

Nutná konfigurace počítače

PC-386SX

PC-486DX

Není známa

Oficiálně k dispozici

Ihned

Ihned

Podzim 1994


Závěr

OLE 2.0 zatím nelze brát vůbec vážně, což je dost divné, poněvadž se jedná o jeden ze základních kamenů připravovaného operačního systému Windows 4.0. Jestliže se na podzim 1994 podaří distribuovat ostrou verzi prostředí OpenDoc, má uvedená technologie největší předpoklady stát standardem, což by mohlo Microsoftu způsobit velké potíže. Skutečně velkým překvapením je DataView OLE, počin firmy ALCOR - Moravské přístroje, který jasně dokazuje realitu složených dokumentů. DV-OLE podstatně zvyšuje šance prostředí InView 2.10, které se nyní může soupeřit s Windows 3.1. Navíc je InView výrazně orientované na dokumenty, takže s ním brzy zřejmě začne pracovat velký počet uživatelů.