V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

OS Open - Bude OpenStep lepší než MS Cairo ?

Z Multimediaexpo.cz

Autor: Michal Pohořelský
Uveřejněno: CHIP 10/94, strana 138-141


OpenStep94a.jpg

Když v září 1993 Microsoft uvedl Windows NT na trh, zdálo se, že má na dosah další ohromující úspěch. Brzy se však ukázálo, že všechno je jinak. Windows s Novou Technologií totiž neumí všechno, co se od nich očekávalo. A proto má Microsoft v plánu vytáhnout z rukávu další trumfy - operační systémy DAYTONA a zejména objektově orientované CAIRO. MS Cairo, jehož ostrá verze by se měla objevit v létě 1995, však bude muset svést tuhý boj o své místo na slunci s OS NeXTSTEP.

Když česká firma OASA v létě 1993 prezentovala v Praze operační systém NeXTSTEP 3.1 pro Intel pocházející od americké firmy NeXT Computer Inc., jasně se ukázala technologická zaostalost platformy Windows. Záhy uvedené Windows NT tento obraz sice výrazně opravily, ale pochybnosti přetrvávají. Na výstavě CeBIT'94 (Hannover, 16. - 23. března) firma NeXT předvedla vylepšený NeXTSTEP 3.2 s novou revoluční technologií přenosných distribuovaných objektů (PDO 1.0). Na konferenci NeXTSTEP EXPO'94, konané 20.- 23. června 1994 v San Franciscu (USA) byly již představeny 3 velké novinky:

  1. Technologie PDO 2.0 obsahující Portable Make Facility, což je nástroj umožňující automatické generování softwarových aplikací. S využitím Project Builderu je tak možné vytvářet komplexní aplikace na PDO serveru. Portable Make Facility, založený na GNU Make verze 3.69, je zcela kompatibilní s vývojovým nástrojem Make NeXTSTEPu.
  2. Nová Beta-verze operačního systému NeXTSTEP verze 3.3.
  3. Zcela nové operační prostředí OpenStep, jehož ostrá verze se má objevit na jaře 1995. Poněvadž OpenStep je horkou novinkou nabízející nejlepší dostupnou technologii, budeme se mu nyní věnovat podrobněji.


Co je OpenStep ?


Už na konci minulého roku se společnosti Sun Microsystems Inc. a Hewlett Packard Co. připojili k firmě NeXT Steve Jobse, aby pomohli vytvořit OpenStep objektově orientované aplikační rozhraní (OOAE) založené na OS NeXTSTEP a OO vývojových nástrojích.

Samotný fakt, že dva velcí rivalové, Steve Jobs (NeXT) a Scott McNealy (Sun), spojili své síly proti Microsoftu je velmi silným signálem, jak vážně bere Unixový svět nový OO operační systém MS Cairo. OpenStep není samostatným operačním systémem, ale složitým aplikačním programovým rozhraním (API), které je schopné uživatelům v hostitelském operačním systému nabídnout aplikační prostředí NeXTSTEPu. Rozhraní OpenStepu, mající svůj původ v API NeXTSTEPu verze 3.2, jako první využila americká firma SunSoft. Firma SunSoft, divize společnosti Sun, se rozhodla integrovat technologii OpenStep jako součást další verze svého operačního systému Solaris, jenž by měla přijít na trh v první polovině 1995.


Filosofie OpenStep rozhraní


Vývoj OpenStepu se řídíl několika důležitými principy:

  1. Průmysl potřebuje otevřený objektový standard pro podnikové výpočetní systémy přinášející na objektové orientaci sílu otevřených systémů širokému trhu.
  2. OpenStep aplikace musí být přenosné na všechny dostupné OpenStep a NeXTSTEP platformy
    (Motorola 68030 / Motorola 68040, Intel 486, SPARC a PA-RISC).
  3. Vývojáři potřebují v 90-tých letech aplikační vývojovou architekturu. Rozhodně jim nestačí kolekce špatně integrovaných nástrojů, které nemohou při vývoji aplikací používat najednou. OpenStep API definuje kompletní architekturu zahrnující v sobě programovací jazyky, okenní a grafické systémy, nástroje pro uživatelské rozhraní, knihovny objektových tříd jazyka C a databázové nástroje.
  4. Vývojová platforma musí nabídnout funkčnost na výsoké úrovni všem vývojářům, kteří jsou závislý na funkčnosti běžných aplikací v hostitelském operačním systému. Tito vývojáři, vytvářející běžný programový kód nebo i celé aplikace, chtějí psát pouze kód, který je jedinečný v jejich obchodních aplikacích. OpenStep API je implementováno s použitím bohatého objektového systému, jenž nabízí funkce vyžadované většinou obchodních aplikací.
  5. Vývojové prostředí by mělo využívat služeb stejného grafického modelu pro obrazovku i tiskový výstup, jenž podporuje grafické standardy a text složený z více fontů.
  6. Vývojové prostředí by mělo podporovat programátory velmi kvalitním a stabilním grafickým uživatelským rozhraním, které je možné snadno lokalizovat pro odlišné cizí jazyky. Vedle odlišení uživatelského rozhraní souborů podle obchodní logiky, OpenStep architektůra plně podporuje snadnou lokalizaci aplikací.
  7. Aplikace šité podle individuálních požadavků by měly být integrovány do komerčně produktivních nástrojů. OpenStep s použítím jednoho, uniformního objektového rozhraní zpráv (mezi objekty a aplikacemi nebo mezi všemi aplikacemi navzájem) tohle dokáže.
  8. Pouze minimum objektových API podporuje více programovacích jazyků. OpenStep API podporuje všechny aplikace vytvořené v ANSI C, Objective C a Objective C++.
  9. Prostředí by vývojáři mělo nabídnout lehký vývoj distribuovaných aplikací s podporou Client/Server architektury a distribuvaného výpočetního prostředí (DCE). Tíha vývoje síťových aplikací musí být ošetřena transparentním využívaním distribuovaných objektů, které se přizpůsobují běžnému modelu.


Aplikační prostředí


OpenStep API definuje jedno jednotné, přenosné objektové prostředí. Kompletní objektové výpočetní prostředí pro koncové uživatele. OpenStep je implementován s využítím několika subsystémů, včetně NeXTSTEP struktury, podporujících přístup k relačním databázím a vytvářejících podporu pro distribuované vypočetní prostředí. OpenStep API je podporováno společnými produkty, včetně aplikačních vývojových nástrojů.


Distribuovaný systém CORBA


OpenStep API je vytvořeno na podporu distribuovaných objektových aplikací. Objektový model OpenStepu je stejný pro všechny aplikace i běžící procesy umístěné v rozsáhlé heterogenní podnikové síti. NeXT i SunSoft v plné míře podporují integraci standardu OMG CORBA (Common Object Request Broker Architecture) pro distribuované objektové prostředí, který má zajistit funkčnost propojení s dalšími rozdílnými implementacemi OpenStepu.


Hodnocení


Objektový systém MS Cairo si určitě zaslouží velkou pozornost, ale zatím se jeho obrysy ztrácí v horizontu budoucnosti. Přítomnost nepochybně patří firmě NeXT s plně objektovým operačním systémem NeXTSTEP 3.2 a technologií PDO 2.0. NeXTSTEP není zatížen minulostí (DOS/Windows), funguje a na vývoji platformy OpenStep se podílí renomované firmy Sun, HP a DEC.

Podle mého názoru, MS Cairo nebude schopné konkurovat v roce 1995 OpenStepu, protože firma NeXT má velký technologický náskok. Microsoft, bez ohledu na peníze, prostě nebude mít dostatek času, aby tento náskok dohnal.