Ornella Vanoni

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Italská zpěvačka Ornella Vanoni se narodila 22. září 1934 v Miláně.

Svou uměleckou dráhu započala v roce 1960 jako divadelní herečka v souboru Bertolta Brechta pod režisérem Giorgio Strehlerem. V té době také začala zpívat a pořizovat nahrávky pro vyšší vrstvy společnosti. Ve svém podání zpívala folklorní a populární písně zejména ty, které měly souvislost s organizovaným zločinem což jí přineslo přezdívku Cantante della mala (doslovně přeloženo zpěvačka podsvětí). Brzy nadto její popularita vzrostla díky písním Senza fine a Che cosa c'e (1963), které pro ni napsal Gino Paoli. V roce 1964 vyhrála festival v Neapoli s písní Tu si na cosa grande.

Následně se zúčastnila série festivalů v San Remu, kde měla velký úspěch písněmi Abbracciami forte (1965), Io ti daró di piú (1966), La musica é finita (1967), Casa bianca (1968) a Eternitá (1970). Píseň Casa Bianca se stala předmětem sporu mezi jejím autorem Don Backym a Klanem Adriana Celentana ve kterém se jednalo o autorská práva. Během té doby vydala písně Una ragione di piú, Un'ora sola ti vorrei, L'appuntamento a Non Dirmi Niente, která se stala takovým hitem jako byla svého času píseň Don't Make Me Over skupiny Swinging Blue Jeans ve Velké Británii.

V roce 1976 se poznala s Vinicius de Moraesem a Toquinhem a vydala písně La voglia la pazzia a I'incoscienza e I'allegria. V osmdesátých letech také přišly na svět písně Ricetta di donna (1980), Uomini (1983) a Ti lascio una canzone (1985 - duet s Gino Paolim). V roce 1989 přijela znovu do San Rema s Io come faró.

V roce 1999 nahrála Alberi - duet s Enzo Gragnaniellim. Nahrávky té doby pocházely většinou z live koncertů, kde zpívala jako host. V roce 2004 vydala spolu s Ginem Paolim duo album na oslavu svých 70. narozenin. Kromě své pěvecké kariéry Ornella působila i v dalších uměleckých směrech. Třeba ve filmech kde pózovala i nahá pro italskou verzi Playboye a v televizních programech jako je Striscia la notizia (parodie denních zpráv, korupce politiků, společenských nešvarů). Zařazení jejího největšího hitu L'Appuntamento (1970) do alba Ocean's Twelve soundtrack znovu podnítilo zájem publika o její zpěv po celém světě.

Diskografie

Alba (výběr)

Singly (výběr)

Filmografie

Externí odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace