Phil Collins

Z Multimediaexpo.cz

Phil Collins v Belgii (2007)
Phil Collins – koncert v Düsseldorfu (2006)

Philip David Charles Collins (* 30. ledna 1951, Chiswick, Londýn) je anglický zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar, který se nejvíce proslavil jako lídr hudební skupiny Genesis.

Jeho písně se nejčastěji týkají ztracené lásky, mezi nejznámější patří Another Day in Paradise, In the Air Tonight nebo Sussudio. Obrovskou popularitu si získal už jako člen Genesis, kterou dokázal poté zužitkovat i coby sólový zpěvák.

Collins začal svou profesionální hudební kariéru jako bubeník s rockovou skupinou Flaming Youth poté pokračoval v mnohem slavnější skupině Genesis. V Genesis dělal Collins původně jen hlasový doprovod Peteru Gabrielovi, ale po Gabrielově odchodu v roce 1975 se právě Collins stal hlavním zpěvákem. Po čase rozběhl společně s účinkováním ve skupině i svou sólovu kariéru, čímž dopomohl Genesis k větším úspěchům. Coby sólový zpěvák prodal více než 100 milionů kusů nahrávek.

Obsah

Dětsví a kariéra

Collins dostal jako dárek bubny k vánocům, když mu bylo pět let. Zpočátku ho učil hrát jeho strýc do doby, než se stal Collins lepším než on. Nejčastěji hral vedle televize nebo rádia, kde napodoboval písně, které slyšel. Nikdy se nenaučil noty, hraje podle systému, který si vymyslel on sám.

Pořád hledal příležitost, kde se předvést a tak v době, kdy mu bylo čtrnáct začal působit v Barbara Speake Stage School jako dětský herec a model. Dokonce hrál takové role jako byl Oliver Twist nebo Romeo. Navzdory slibně se vyvíjejí herecké kariéře, Collins stále tíhnul k hudbě. Během let na střední škole založil skupinu nazvanou The Real Thing a později The Freehold.

První nahrávací smlouva kterou obdržel bylo během působení v kapele Flaming Youth, se kterou v roce 1969 vydal album nazvané Ark 2. Bohužel se skupina nedočkala výraznějších úspěchů a všechny songy, které se skupinou vydali, propadly. Po roce se skupina kvůli těmto neúspěchům rozpadla.

Genesis

V roce 1970 Collins odpověděl na inzerát v novinách, kde hledali bubeníka citlivého na akustickou hudbu. Tento inzerát si podala skupina Genesis, která ztratila už třetího bubeníka v rozmezí vydání dvou alb. Zkoušku absolvoval v domě Petera Gabriela. Musel se naučit songy ze druhého alba Genesis Trespass vydané v roce 1970, aby s nimi mohl absolvovat koncerty. Proto Collins chodil na každou zkoušku a songy se naučil zpaměti a díky svému systému je zahrál výtečně.

Po roce vydal se skupinou album nazvané Nursery Cryme. Ačkoli jeho role byla bubenického rázu, příležitostně pomáhal s vokály Peteru Gabrielovi. V roce 1975 vydali album a názvem The Lamb Lies Down on Broadway. V tomto roce opustil Peter Gabriel skupinu s cílem sólové kariéry. Genesis se snažili najít za Gabriela náhradu, ale nikdo neuspěl, proto se rozhodli k řešení, aby se právě Collins stal hlavním zpěvákem.

První album nazpívané pouze Collinsem vydali v roce 1976 a jmenovalo se A Trick of the Tail. A ihned se ujalo vedení v americké albové hitparádě. V Británii dosáhlo 3. místa. Collins kromě skupiny Genesis působil i v jazzové formaci nazvané Brand X. Skupina vydala album nazvané Unorthodox Behaviour s Collinsem jako hlavním bubeníkem. Ale od doby, kdy si Collins vybral Genesis jako svou hlavní prioritu se Brand X bez Collinse přestalo dařit.

V 80. letech zažila skupina své nejúspěšnější období, když vydala velmi úspěšná alba - Duke (1980), Abacab (1981), Genesis (1983) a Invisible Touch (1986). Stala se velmi úspěšnou v USA a její songy začaly vyhrávat tamější žebříčky. Genesis obdrželi nominaci hudební stanice MTV pro nejlepší videoklip roku 1987. V roce 1996 Collins Genesis opustil, aby se mohl věnovat více své sólové kariéře. Poslední album Genesis s Collinsem vyšlo v roce 1991 a jmenovalo se We Can´t Dance.

V roce 1999 byla vydána kompilace hitů Genesis s názvem Turn It On Again: The Hits a v roce 2004 třídiskový výběr Platinum Collection.

Na tiskové konferenci, která se konala 7. listopadu 2006 v Londýně, oznámilo trio Banks/Collins/Rutherford, že se v roce 2007 uskuteční turné skupiny Genesis pod názvem Turn It On Again. Plánováno je asi 20 koncertů v Evropě a dalších 20 v USA. Poprvé se skupina představí 11. června 2007 v Helsinkách a závěrečné vystoupení by se mělo uskutečnit zdarma pro 300 000 fanoušků 14. července 2007 v Římě. Skupina by měla vystupovat v „tradiční“ sestavě Banks/Collins/Rutherford za podpory kytaristy/basisty Daryla Stuermera a bubeníka Chestera Thompsona.

Sólová kariéra

Collinsovy manželské neúspěchy tvořily převážnou část jeho sólové kariéry. Hodně písní napsal během emočních chvil během rozvodu a hodně se tomuto tématu ve svých písních věnovat.

Hodně byl ve své tvorbě ovlivněn i jazzem a často vydal songy, které se nehodily na album Genesis. A ačkoli se mu dařilo vyhrávat britské singlové hitparády, kritici jeho album vesměs setřeli a bylo pro ně zklamáním. Důležitý mezník nastal v roce 1982, kde se rozhodl produkovat sólové album Anni-Frid Lyngstad, někdejší členky skupiny ABBA. Lidé byli nadšeni jeho emotivními texty. V témže roce vydal s Lyngstad duet, který se stal obrovským hitem.

Největší přelom nastal, když se rozhodl napsat titulní song k filmu Against All Odds a píseň nazval stejně Against All Odds (Take A Look At Me Now). Tato emotivní píseň začala dobývat ihned všechny světové hitparády a dodnes je považována za jeden z nejkultovnějších songů.

V roce 1984 se účastnil se skupinou Boba Geldofa dobročinného koncertu, kde zpíval a bubnoval v písni Feed the World (Do They Know Its Christmas?). O rok později jej Bob Geldof pozval na další charitativní koncert, tentokrát na Live Aid ve Wembley. Zazpíval tam jako sólový interpret i jako bubeník doprovodil vystoupení Erica Claptona. Poté Collins vydal jeho nejúspěšnější album nazvané No Jacket Required. Album obsahovalo takové hity jako Sussudio, One More Night a Take Me Home. Album bylo význačné i tím, že mu s ním pomohl jeho kamarád Peter Gabriel. A v roce 1985 dostal za toto album prestižní cenu Grammy Awards.

V roce 1989 vydal další úspěšné album. Tentokrát nazvané …But Seriously, které obsahovalo obrovský hit Another Day in Paradise, který se stal úspěšný jak v Americe tak v Evropě. Za tento song získal Collins v roce 1990 další ocenění Grammy.

Další roky vydal Collins pár dalších alb, ale projevila se jakási únava z Phila Collinse, ačkoli singly byly úspěšné, už ale nedosahovaly takových úspěchů jako singly před pár lety. V roce 1999 obdržel prestižní ocenění Oscar za píseň You´ll Be In My Heart, kterou nazpíval a složil pro animovaný film Tarzan.

Ani v novém mileniu Phil Collins hudebně nestárne. Ať už album Testify či práce na dalším „disneyovském“ filmu Medvědí bratři dokazují, že jeho hudba v žádném případě nepatří do starého železa.

Po „závěrečném“ turné First Final Farewell Tour, kdy navštívil i Prahu začal koketovat s muzikálem na Broadwayi - Tarzan. Hudba a text jsou Philovým dílem. Nyní už všichni netrpělivě čekáme, až nám představí své příští album. Věřme, že přijde již v tomto roce 2007.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Alba

Soundtracky

 • Against All Odds (1984)
 • White Nights (1985)
 • Buster (1988)
 • Tarzan (1998)
 • Brother Bear (Medvědí Bratři)

Singly

 • I Missed Again (1981)
 • In The Air Tonight (1981)
 • If Leaving Me Is Easy (1981)
 • You Can’t Hurry Love (1982)
 • I Don’t Care Anymore (1983,USA)
 • Against All Odds (Take A Look At Me Now) (1984)
 • Easy Lover /s Philipem Baileym/ (1984)
 • One More Night (1985)
 • Sussudio (1985)
 • Don’t Lose My Number (1985)
 • Take Me Home (1986)
 • Separate Lives /s Marilyn Martin/ (1985)
 • A Groovy Kind Of Love (1988)
 • Two Hearts (1988)
 • Another Day in Paradise (1989)
 • I Wish It Would Rain Down (1990)
 • Do You Remember? (1990)
 • Something Happened On The Way To Heaven (1990)
 • That’s Just The Way It Is (1990)
 • Hang In Long Enough (1990)
 • Hero /David Crosby s Philem Collinsem/ (1993)
 • Both Sides Of The Story (1993)
 • Everyday (1994)
 • Dance Into The Light (1996)
 • It’s In Your Eyes (1996)
 • True Colors (1998)
 • You’ll Be In My Heart (1999)
 • Can’t Stop Loving You (2002)

YouTube

Genesis – I Can't Dance (VEVO)
Phil Collins – Another Day in Paradise (anglicky)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Phil Collins
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Phil Collins
  Genesis
      Členové skupiny

Tony BanksPhil CollinsMike Rutherford
Peter GabrielSteve HackettAnthony PhillipsJohn MayhewJohn SilverChris StewartBill BrufordRay Wilson
Anthony DrennanNick D'VirgilioDaryl StuermerChester ThompsonNir Zidkyahu

  Studiová alba

From Genesis to RevelationTrespassNursery CrymeFoxtrotSelling England by the PoundThe Lamb Lies Down on BroadwayA Trick of the Tail
Wind & Wuthering...And Then There Were Three...DukeAbacabGenesisInvisible TouchWe Can't DanceCalling All Stations

Kompilace

Turn It On Again: The HitsPlatinum Collection

EP

Spot the Pigeon3X3