Black-Friday-2019-05-Multimediaexpo.png

Pick-up

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Škoda Felicia Pick-up

Pick-up je druh užitkové automobilové karoserie. Prostor pro náklad je původně odkrytý, ale může na něj byt namontována krycí nástavba. Takovýto automobil je vybaven tvrdšími tlumiči pro převoz těžších nákladů. Pick-upy jsou často robustnější, než dodávkové automobily. V Evropě jsou pick-upy často ovdozeny od osobních automobilů a slouží zejména k přepravě zboží. V USA mají pick-upy významné místo v kultuře. Prodej pick-upů je zde populární a nahrazuje v některých oblastech i prodej osobních automobilů.

Obsah

Historie

Prvním pick-upem byl automobil Ford model T s užitkovou karoserií. Později jej vystřídal model A.

Typy

Kompaktní pick-upy

Isuzu Campo

Prodávají se po celém světě. Hlavním producentem jsou japonské automobilky. Automobily technicky vycházejí z terénních automobilů. Japonské automobilky vyráběly tyto vozy pro vývoz do USA. Zde se jejich vozy prodávaly pod značkami místních automobilek. V Evropě jsou tyto vozy oblíbené zejména v zemědělské nebo lesnické sféře. Západoevropské automobilky tento segment příliš nenabízely. Naopak široká nabídka existovala v zemích východního bloku. Zde tyto vozy produkovaly automobilky Lada, UAZ nebo ARO

Velké pick-upy

Dodge RAM

Vyrábějí a prodávají se zejména v USA. Mají velké rozměry a velkou užitnou hmotnost. Mohou být upraveny také jako tahače menších návěsů. Ve státech se těší značné oblibě a jsou zde využívány i jako osobní vozy. To dokládá i fakt, že Ford F150 byl několik let nejprodávanějším vozem v USA. Obliba je tak velká, že v USA se z těchto automobilů odvozují různé limitované edice. V současné době se na americký trh snaží prosadit i asijské automobilky se svými typy.

Středně velké pick-upy

Opět jsou oblíbené ve spojených státech. Vyrábějí se od 80. let. Prvním středním pick-upem byla Dodge Dakota.

Užitkové kupé

Vozy určené pro prodej v USA a v Austrálii. Jsou odvozeny z osobních vozů. Mají dvou- nebo čtyřdvéřovou karoserii a odkrytý nákladový prostor.

Evropské pick-upy

Fiat Fiorino

Jedná se o užitkové vozy odvozené z osobních automobilů. Obvykle se jedná o malé vozy nebo vozy nižší střední třídy.

Typy kabin

Toyota Hilux (dvojitá kabina)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace