Poker

Z Multimediaexpo.cz

Poker (čti pokr) je karetní hra pro 2 až 10 hráčů. Poker se vyvinul v USA, kde ve 20. století získal svoji konečnou podobu. Základní typ pokeru je draw poker, od kterého je odvozena řada nejrůznějších variant. Dnes je nehranější variantou Texas Hold'em No Limit. Hraje se s pokerovými či whistovými kartami (52 listů – kříže, káry, srdce a piky). Cílem hry je vybudovat jednu z mnoha herních kombinací. Ty rozhodují o ztrátě či zisku. Ve hře však nerozhoduje pouze kvalita kombinace listů, které má hráč v ruce. Rozhoduje také taktika, tzv. blufování, předstíraná sebejistota.

Obsah

Výherní kombinace

  • High card - vysoká karta (karta nejvyšší hodnoty)
  • One pair - jeden pár
  • Two pairs - dva páry
  • Three of a kind - trojice
  • Straight - postupka (pět karet v řadě v různých barvách)
  • Flush - barva (pět karet stejné barvy)
  • Full house - trojice a dvojice
  • Four of a kind - čtveřice (někdy také "Poker")
  • Straight flush - čistá postupka (pět karet v řadě a ve stejné barvě)
  • Royal Flush - královská postupka (10, J, Q, K, A v jedné barvě)

Pravidla

Dnes nejoblíbenějsí variantou této hry je tzv. Texas hold'em. V této variantě dostává hráč do ruky dvě karty a na stůl se postupně vykládá pět společných karet. Nejdříve dvojice hráčů, kteří jsou ve směru chodu hodinových ručiček po rozdávajícím (dealer), vloží tzv. malý a velký vklad, který je dohodnut předem. Poté rozdávající rozdá všem hráčům po dvou kartách. Kdo se chce účastnit hry, musí dorovnat velký vklad nebo jej zvýšit. Po dokončení sázek rozdávající vyloží tři karty (flop). Hráči sází. Minimální sázka je rovna velkému vkladu. Po dokončení sázek vyloží rozdávající další kartu (turn). Hráči opět sází. Po dokončení sázek vyloží rozdávající poslední kartu (river) a započne poslední kolo sázek. Nejsilnější kombinace pěti karet ze sedmi vyhrává, přičemž může nastat i tzv. „split pot“, tedy rozdělení výhry mezi více hráčů, kteří mají shodnou výherní kombinaci. V dalším kole rozdává další hráč, který je po směru hodinových ručiček po stávajícím rozdávajícím. V této variantě pokeru neznáme kombinace flush ze čtyř karet, figury, rohové sekvence a sekvence ve skocích.

Hra s pěti kartami

Rozdává se po pěti kartách, zbytek karet se odloží jako talon. Každý hráč se po prostudování karet rozhodne, zda bude hrát či nikoliv. Neúčast ve hře se hlásí slovem pass. Takový hráč odloží karty viditelně na stůl. Zbývající hráči vloží do banku základní vklad ve smluvené výši. Poté bankéř mění hráčům karty. Je možné vyměnit až tři karty, přičemž za každou kartu se do banku platí smluvený vklad. Hráči během hry buď vložený vklad drží, nebo pasují. Mohou také nabídku zvýšit tím, že oznámí ostatním hráčům o kolik. Bank vyhrává hráč, který zůstane jako poslední ve hře. Pokud více hráčů drží své nabídky a již nezvyšují bank, ukazují své karty na stůl a porovnávají hodnoty svých listů. Při rovnosti hodnot jednoho nebo dvou párů rozhodují o vítězi karty, které jsou mimo spárované kombinace.

Limity v pokeru

Limit (fixed limit)
Pokud se hraje poker s limitem, mohou hráči navýšit (raise) sázku maximálně třikrát v průběhu jednoho sázkového kola. Po třetím navýšení mohou zbývající hráči buď karty složit a ve hře skončit, nebo vyrovnat poslední sázku (call). Sázky a zvyšování sázek jsou vždy v částkách ekvivalentních výši povinných sázek (blinds). Např. pokud jsou povinné sázky 1 a 2, pak maximální zvýšení je 2.
Pokud již bylo dosaženo maximálního počtu sázek (3), pak je bank (pot) „zmrazen“. Až s novým sázacím kolem je opět povoleno třikrát zvýšit sázky.
Bez limitu (no limit)
V tomto typu her není žádný limit. Každý hráč může kdykoliv vsadit všechny svoje zbývající žetony. Nicméně minimální sázka se rovná výši spodního limitu hry (big blind).
Pokud má hráč A 12 000 žetonů a vsadí všechno, hráč B si může stále vsadit, ačkoliv mu zbývá pouze 5 000 žetonů. Hráč A v tomto případě dostane okamžitě zpět svých 7 000 žetonů, které vsadil, neboť tyto žetony zbudou po pokrytí částky 5 000 žetonů vsazených hráčem B.
Limit banku (pot limit)
Maximální částka, kterou může hráč vsadit, je rovna součtu částky peněz v banku v daném okamžiku a dvojnásobku spodního limitu hry (big blind). Příklad: první hráč je na tahu a povinné sázky (blinds) jsou 1 a 2, v banku jsou 3 další žetony. Pokud chce učinit maximální sázku, pak je to součet částky v banku (3) a dvojnásobku poslední sázky (v tomto případě spodní limit hry – big blind 2). Tedy celková sázka se rovná bank (3) + dvojnásobný big blind (4) = celkem (7).

Způsoby hry

Cash game
V tomto způsobu si hráč může koupit chipy (herní žetony) podle toho, kolik uzná za vhodné. Většinou tyto hry jsou omezeny maximem a minimem možné koupě chipů. v Cash hrách, každý chip znázorňuje reálné peníze, a proto není třeba čekat na vítěze, ale hráči libovolně můžou do cash hry vstupovat, ale také hru opouštět s tím že jsou vyplaceni podle toho, kolik právě chipů vlastní.
Sit & go (SnG)
V tomto způsobu po zaplacení jednotného startovného každý hráč získává stanovený počet chipů (herní žetony), s kterými může ve hře dále operovat. Hráči si sesedají většinou k jednomu stolu. SnG končí v momentu kdy jeden hráč vlastní všechny chipy ve hře. Existují ovšem i varianty (např.: Double or Nothing), kdy vítězí hned několik lidí najednou a vyhrávají stejnou předem danou částku bez ohledu na tom, kolik kdo aktuálně vlastní žetonů. Umístění hráčů je podle toho jak postupně vypadávali ze hry, tedy neměli již žádné chipy. V SnG je specifické, že je vždy předem určeno kolik bude placených míst ať už první jeden, první tři anebo více. Výhry prvního jsou většinou okolo 3x-5x větší než bylo zaplacení vstupu do SnG pokud byl hrán na jednom stole.
Turnaje
Tento způsob hry se neliší moc od Sit & Go. Po zaplacení vstupního poplatku do hry hráči dostávají stanovený počet chipů a sesedají ke stolům. Hlavním rozdílem je, že turnaje jsou hrávány na více stolech, tudíž jsou hrány více hráči a výhry na prvních pozicích jsou mnohonásobně vyšší než zaplacení vstupu do turnaje.

Verze pokeru

Soubor:Pokerversions.png
Schéma vývoje pokeru

Hráči pokeru si poker průběžně upravují – existuje více než 1000 druhů pokeru. Nejhranější druh pokeru, Texas hold 'em, vznikl ze 7 Card Stud (zkráceně 7CS), ten vznikl z 5 Card Stud a ten z 5 Card Draw pokeru. Poslední dobou vzrůstá obliba Omaha hold 'em, zejména na nejvyšších limitech, kde se hraje více než Texas hold 'em.

Poker jako hra pravděpodobností

V balíčku je 52 karet, 13 od každého druhu. Známe 2 či více svých karet a karty společné. Lze dosáhnout přesných matematických kalkulací ve všech situacích na základě těchto 3 bodů:

  • našich karet
  • odhad možné skupiny karet soupeře (range)
  • společných karet na stole

Máme tedy v každém momentě hry různou šanci na vítězství. Někdy máme 100%, 80%, 50% ... nebo i 0%. Cílem je rozpoznat v jaké situaci se právě nacházíme. Pokud je naše šance větší než 50% je pro nás vždy výhodné dostat co možná nejvíce chipů do hry (ideálně skončit v all-inu, který hráč dorovná). Snažíme se dostat z hráčů co nejvíce peněz. Pokud se budeme dlouhodobě ocitat v těchto výhodných situací, dosáhneme profitu. I když uděláme vše správně nemusíme vyhrát. Proto je poker často označován jako hazardní hra. Musíme si ovšem uvědomit fakt, že nezáleží zda v konkrétním případě vyhrajeme, či prohrajeme, ale zda jsme udělali dobré (procentuálně příznivé) rozhodnutí, či špatné (procentuálně nepříznivé) rozhodnutí. Výsledky tedy nemůžeme posuzovat na základě malého vzorku her, ale teprve až po odehrání desítek tisíc her. Tento fenomén se v pokeru (a v matematice) označuje jako variance. Poker je hra neúplné informace. Podle různých indícií však můžeme poměrně přesně odhadnout, jak si ve hře stojíme. V úvahu bereme soupeřovo předešlé chování, výšku sázek, strukturu sázení v jednotlivých kolech, velikost obnosu žetonů, fáze turnaje, fyzických projevů soupeře a podle citu pro hru. Dobří hráči dokáží s 90% úspěšností uhodnout (vydedukovat) jaké karty mají jejich protihráči.

Pravděpodobnost kombinací (balíček s 52 kartami a hráč dostává 5 karet)

  • High card - 0,9995 : 1
  • One pair - 1,36 : 1
  • Two pairs - 20,03 : 1
  • Three of a kind - 46,3 : 1
  • Straight - 253,8 : 1
  • Flush - 507,8 : 1
  • Full house - 693,2 : 1
  • Four of a kind - 4164 : 1
  • Straight flush - 72 192.33 : 1
  • Royal Flush - 649 739 : 1

Externí odkazy