Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Profesionál (film)

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Profesionál (francouzsky: Le Professionnel) je špionážní drama natočené francouzským režisérem Georges Lautnerem, v hlávní roli s hercem Jean-Paul Belmondem. Ustřední hudební motiv, skladbu Chi Mai, která provází celý film, složil Ennio Morricone a je zejména ve Francii nejoblíbenější Morriconeho skladbou.[1]

Děj filmu

Francouzská tajná služba vyslala svého nejlepšího agenta, jménem Josselin "Josse" Beaumont (Jean-Paul Belmondo), do fiktivní africké země, aby zabil tamního "doživotního prezidenta", diktátora Njalu. Během jeho cesty se však politická situace radikálně změnila a francouzská vláda se rozhodla pro spolupráci s diktátorovým režimem (zejména kvůli těžbě ropy). Francouzská tajná služba situaci vyřešila tím, že svého agenta a jeho úkol vyzradila diktátorovým bezpečnostním složkám; agent Beaumont je zajat, mučen a v následném procesu odsouzen jako atentátník na mnoho let do vězení.

Po několika letech se však Beaumontovi podaří z vězení uprchnout a vrací se do Francie s plánem na pomstu. Úmyslně informuje své bývalé nadřízené, že je odhodlán splnit starý úkol: zabít prezidenta Njalu, který právě přijíždí do Francie na oficiální návštěvu. Tajná služba se všemožně snaží atentátu zabránit a Beaumonta zlikvidovat. Mezi bývalými kolegy začíná boj na život a na smrt, do kterého jsou zataženi i další "nevinní" lidé.

Reference

  1. Jan Šmíd: Na koncertě Ennia Morriconeho (Český rozhlas 2006)

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace