Proměnná hvězda
6. prosince začíná nová soutěž pro všechny editory naší encyklopedie !
Do pátku 11.1. si zde vytvořte uživatelský účet a udělejte alespoň 30 slušných editací.
Ze všech aktivních editorů vybereme 3 nejlepší (14.1.) a každý dostane špičkové ceny:
První a nejlepší editor dostane odměnu 600 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Druhý editor dostane odměnu 300 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Třetí editor dostane odměnu 200 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Proměnná hvězda je hvězda, jejíž hvězdná velikost (zdánlivá jasnost), popř. i spektrum, se mění buď v pravidelných nebo nepravidelných časových obdobích. Proměnné hvězdy se rozdějují do dvou základních skupin podle základní příčiny kolísání jejich jasnosti: na geometrické a fyzikální proměnné hvězdy.[1] Podrobněji se pak dělí na jednotlivé třídy a typy.

Obsah

Skupiny a třídy proměnných hvězd

Geometrické proměnné hvězdy

U těchto hvězd je jeich proměnná zdánlivá jasnost způsobována geometrií buď vlastní hvězdy nebo těles, která ji obklopují. Někdy se označují jako zdánlivé proměnné hvězdy. Dělí se do dvou tříd:

  • Rotační proměnné hvězdy – hvězdy, které mají na svém povrchu tmavé skvrny (mohou být způsobeny nerovnoměrností magnetického pole hvězdy)
  • Zákrytové dvojhvězdydvojhvězdy, jejichž složky se vůči pozorovateli ze Země navzájem zakrývají – např. hvězda Algol

Fyzikální proměnné hvezdy

Tyto hvězdy mění svoji jasnost díky zěmně fyzikálních vlastností vlastní hvězdy. Může jít o změny radiální rychlost (tedy rozpínání a smršťování hvězdy), povrchové teplota a následně i vlastního spektra. tyto hvězdy se někdy označují jako vlastní proměnné hvězdy. Je jich známo okolo 40 000 a dělí se do tří tříd:

  • Pulsující proměnné hvězdy – hvězdy, jejichž proměnnost je způsobena periodickým rozpínáním a smršťováním
  • Eruptivní proměnné hvězdy – hvězdy, které vykazují náhlé v jasnosti, což je způsobeno aktivitou v jejich chomosféře nebo koróně
  • Explozivní proměnné hvězdy – sem se řadí různé typy hvězd s explozivní změnou jasnosti: symbiotické hvězdy, novy, supernovy a rekurentní novy

Historie objevu

První proměnnou hvězdu Miru Ceti pozoroval roku 1596 David Fabricius. Již dříve byla dobře známá hvězda Algol, ale u té se proměnlivost potvrdila až roku 1667.

Reference

  1. Astronomia [online]. Pedagogická fakulta Západočeské univerzity, 2007, [cit. 2009-08-31]. Kapitola Proměnné hvězdy. Dostupné online.  

Související články


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Proměnná hvězda