Ragby

Z Multimediaexpo.cz


Ragby je kolektivní míčový sport, který se prvně hrál na počátku 19. století v Anglii. K stávajícím pravidlům fotbalu byla přidána možnost nosit míč v rukou. Hráči se vždy před utkáním domluvili, podle kterých pravidel budou hrát. Šišatý míč se objevuje v roce 1851, k první kodifikaci pravidel došlo v roce 1871.

Obsah

Pravidla

Hrají dva týmy, každý o 15 hráčích. Hraje se 2 x 40 minut na hřišti o velikosti fotbalového, na každém konci je brankové pásmo pro položení míče a branka ve tvaru písmene H (háčko).
Cílem hry je dostat míč do protihráčova brankoviště. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu, jinak dochází k předhozu. Míč se smí také kopat.

V případě, že míč je držen protivníkem, hráč smí protihráče atakovat složením protihráče na zem a tím zastavit jeho posun k brankovišti. Hráč smí protihráče zasáhnout pouze do výšky ramen jinak je to nebezpečná hra (faul).

Výstroj hráčů

Hráči jsou vybaveni kopačkami, štulpnami, trenýrkami a dresem. Možné je ještě mít chránič lýtek, suspensor, chránič ramen, chránič zubů, specialní helmu a přilnavé rukavice bez prstů.

Bodování

  • 5 bodů - položení míče do brankoviště
  • 2 body - kop do branky (háčka) po položení
  • 3 body - kop do branky (háčka) přímo ze hry - dropgoal - míč se před kopem musí dotknout země
  • 3 body - trestný kop

Soutěže a týmy

Nejlepšími týmy světa jsou národní týmy Nového Zélandu (All Blacks), Anglie, Jihoafrické republiky (Springbok), Austrálie (Wallabies) a Francie

Nejsledovanější ragbyová liga na světě je SUPER 14, kde soupeří proti sobě týmy Nového Zélandu, Austrálie a Jihoafrické Republiky.

Poháry a mistrovství v ragby jsou Rugby World Cup (RWC), Six Nations Tournament, Rugby Super Twelve, Tri-Series

Rugbyový mlýn

Historie ragby

Zakladatelem této tvrdé hry je Angličan William Webb Ellis z města Rugby. Tvrdí se, že William hrál se studenty fotbal, ale hra mu přestala připadat zajímavá, tak vzal míč a v rukou ho dopravil do branky spoluhráče. Zpočátku se sport také nazýval „Rugby-football“, tj. „kopaná z města Rugby“. Od této doby se začaly pravidla ragby upravovat, až se dostala do povědomí široké společnosti.

V dnešní době se hraje ragby na vysoké úrovni i v České republice. První zmínku o ragby u nás zajistil Ondřej Sekora, který přeložil pravidla ragby z francouzštiny do češtiny. První mezinárodní utkání v ragby se konalo 2. června 1926 v Brně; Slavia Brno–Wiener Amateure tehdy skončilo poměrem 12:12.

Podobné sporty

Dále jsou známy ještě tyto typy ragby: rugby league, touch rugby, beach rugby a rugby 7

České rugby

České kluby

Toto je seznam všech ragbyových klubů v České republice.

Amatérské kluby

Česká KB Extraliga

Více informací ve článku Česká KB Extraliga.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rugby