Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Raketomet

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
RM-70/85 je československá verze raketometu BM-21 na podvozku T 815

Raketomet je zbraň umožňující vystřelování raket ve vojenství. Může existovat buď raketomet jednohlavňový, používaný například pěchotou pro účely protitankové obrany (Bazooka, Panzerschreck) nebo vícehlavňový, patřící do výzbroje raketového dělostřelectva. Jedná se o vícehlavňovou reaktivní zbraň vystřelující raketové střely. Vícehlavňový raketomet může být podle konstrukce buď trubkový nebo rámový.

Raketomety se používají pro vedení soustředěné palby do většího prostoru. Například jedna salva (40 střel) raketometu RM-70 obsahuje 256 kg trhaviny, která exploduje během několika sekund v cílovém prostoru. Raketomet může být též součástí výzbroje vojenského letounu.

Raketomety za druhé světové války

Dělostřelecké raketomety byly rozšířené i za 2sv.války a to především u rudé armády (Kaťuša), ale byly jimi vybavena i armáda třetí říše. Raketomet Nebelwerfer se ale zprvu používal jen jako prostředek k vytvoření krycího dýmu. Americká armáda používala raketomety jako byl Xylophone který byl stejně jako ruská kaťuša připevněn na podvozku nákladního automobilu a také Calliopes, připevněný na věži tanku Sherman.

Za ruční (pěchotní) rakomety to byl především německý panzerfaust (pancéřová pěst), který byl pouze na jedno použití. Dále panzerschreck který se nabíjel 88mm projektilem a kopíroval americkou bazooku.

Související články


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace