Rudodřevovité

Z Multimediaexpo.cz


rudodřev koka (Erythroxylum coca)
rudodřev Erythroxylum novogranatense

Rudodřevovité (Erythroxylaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpighiotvaré (Malpighiales).

Obsah

Charakteristika

Opadavé nebo stálezelené lysé keře nebo stromy s jednoduchými střídavými (jen u rodu Aneulophus vstřícnými) listy. Palisty jsou nápadné a charakteristické, často trojúhelníkovité a vytrvávající na krátkých větévkách i po opadu listů. Listy jsou celokrajné, s peřenou žilnatinou. Řada druhů Erythroxylum má na spodní straně listu charakteristické 2 podélné žilky nebo poněkud odlišně zbarvenou zónu podél střední žilky. Květy jsou nenápadné, jednotlivé nebo v úžlabních svazečcích, pětičetné, pravidelné, obvykle oboupohlavné, méně často jsou rostliny dvoudomé. Kalich je vytrvalý, z 5 srostlých lístků, koruna opadavá, z 5 volných lístků. Tyčinek je obvykle 10, ve dvou kruzích. Semeník je srostlý ze 3 plodolistů, se 3 komůrkami a 3 volnými nebo na bázi srostlými čnělkami. V každém plodolistu je 1, výjimečně 2 vajíčka. U rodu rudodřev (Erythroxylum) je častá distylie. Plodem je červená nebo fialová jednosemenná peckovice, u rodu Aneulophus dvou až třísemenná tobolka.

Čeleď zahrnuje asi 240 druhů ve 4 rodech. Rozšíření je pantropické, největší druhová diversita je v tropické Americe a na Madagaskaru. Rudodřev (Erythroxylum) je největším rodem čeledi (asi 230 druhů) a je rozšířen na všech kontinentech, zbylé 3 rody jsou africké.

Zástupci čeledi se vyskytují na různých stanovištích, nejčastěji jako podrostové dřeviny v nížinném deštném lese, jako keře v savanách a aridních oblastech i v tropických horách.

Nápadně zbarvené plody jsou šířeny zvířaty, především ptáky.

Taxonomie

V dřívějších systémech byla čeleď nejčastěji řazena do řádu lnotvaré (Linales). V systému APG byl celý tento řád vřazen do řádu malpighiotvaré (Malpighiales).

Využití

Rudodřev koka (Erythroxylum coca) je známých zdrojem kokainu a je používán indiány v Andách již po tisíce let. Také další druhy rodu obsahují účinné alkaloidy, např. rudodřev Erythroxylum citrifolia, známý jako catuaba a používaný jako afrodiziakum. Další druhy jsou využívány v medicíně.

Seznam rodů

Aneulophus, Erythroxylum, Nectaropetalum, Pinacopodium

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0691116946.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0226289435.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.

Externí odkazy