Sukno

Z Multimediaexpo.cz

Sukno (anglicky: cloth, německy: Tuch) je souhrnný pojem pro tkaniny se zplstěným povrchem dosaženým za určitých výrobních podmínek.

Soubor:Uniformtuch.jpg
Švýcarské vojenské sukno (z roku 1972)

Způsob výroby

Tkanina se vyrábí v plátnové nebo keprové vazbě, ke tkaní se používá barevná mykaná nebo česaná příze převážně z jemnější, silně zkadeřené vlny. Úprava tkaniny spočívá ve valchování, česání, postřihování, dekatování a lisování. Některé stupně úpravy se několikrát opakují, takže textilie obvykle prochází 16-18 pasážemi. V hotovém zboží zakrývá zplstěný povrch strukturu vazby tkaniny. Vzhled někerých druhů sukna je podobný netkané plsti, se kterou se dá snadno zaměnit.

Použití

V minulosti se sukno nejčastěji používalo na kalhoty, sukně, saka a pláště uniforem pro armádu, policii, železničáře, lesníky a jiná povolání. Zhruba od poloviny minulého století se však pro tento účel sukno stále více nahrazuje praktičtějšími (a většinou levnějšími) druhy tkanin, takže sukno dnes nachází širší použití jen na kroje (a jejich módní aplikace) v některých regionech Bavorska a Rakouska a pro speciální technické účely (např. potahy kulečníkových stolů).

Literatura