Světelský oltář

Z Multimediaexpo.cz

Světelský oltář
Perokresba z let 1630–1640, zobrazující oltář v původní podobě ve Zwettlu

Světelský oltář je částí bývalého hlavního oltáře zasvěceného Nanebevzetí Panny Marie, který byl vytvořen pro cisterciácký klášter ve Zwettlu (Světlá) v Dolním Rakousku. Nyní je součásti výzdoby adamovského kostela Svaté Barbory. Jedná se o významnou památku pozdněgotického řezbářství.

Obsah

Historie

Poté co se opat Erasmus z Leisser rozhodl opravit poničený klášterní chrám ve Zwettlu, nechal řezbáři vytvořit zcela nový oltář, který byl zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Po dokončení, oltář dosahoval skoro 20 metrů. Odhadovaná doba vzniku oltáře se pohybuje mezi léty 1516 až 1525. Jedním z autorů byl pravděpodobně i Ondřej Morgenstern z Českých Budějovic.

V roce 1730 byl podle archivních zpráv považován za staromódní, tak o tři roky později byl rozmontován, část "Světelský oltář" uložena do boční kaple Všech Svatých.

Poté co v roce 1857 uhradil kníže Alois z Liechtensteinu výlohy za restaurování, získal Světelský oltář a následně ho věnoval do nově zbudovaného kostela v Adamově. V letech 1891 se opat kláštera ve Zwettlu Stephan Rössler obrátil na knížete Aloise s prosbou o vrácení oltáře, avšak vyhověno mu nebylo.

V průběhu let byl oltář napaden červotoči a částečně restaurován. V roce 1944 z obav před bombardování, byl oltář rozmontovaný a uschovaný v kryptě poutního kostela na Vranově. V roce 1947 byl z Vranova odvezen na restaurování do Brna a poté se vrátil zpět do Adamova.

Roku 1970 byly z rámu oltáře ukradeny dvě sochy. Později byly nalezeny na aukci uměleckých předmětů v Německu a vráceny na oltář.

V roce 1978 byl oltář očištěn místními věřícími. V letech 2006-2007 byl oltář restaurován a během tohoto období byl vystaven na zámku v Mikulově. V roce 2010 byl vyhlášen národní kulturní památkou. [1]

Popis

Světelský oltář v současné podobě je pouze fragmentem rozměrného pozdněgotického oltářního celku. Je tvořen vyřezávaným dřevěným reliéfem, umístěným dnes v neogotické skříni. Reliéf zobrazuje nanebevzetí Panny Marie a byl původně umístěn v oltářní skříni hlavního oltáře ve Zwettlu. Další části oltáře se nedochovaly, zobrazuje je však stará perokresba. (vizte obrázek) Ztracena jsou otvíravá oltářní křídla, rozměrný nástavec i původní predela.

Externí odkazy

Reference

  1. Oltář z kostela sv. Barbory je národní památkou