The Offspring

Z Multimediaexpo.cz

The Offspring (někdy jen Offspring) je americká punk rocková hudební skupina založená roku 1984. Po mnoha personálních změnách se její složení ustálilo na čtveřici Bryan "Dexter" Holland (kytara, zpěv), Noodles (kytara a vedlejší vokály), Greg Kriesel (basová kytara a vedlejší vokály) a Pete Parada (bicí).

Offspring vznikali v 90.letech současně s dalšími kalifornskými skupinami Rancid a Green Day a podíleli se tak na oživení punk-rockové scény v USA. Poprvé dosáhli velkého komerčního úspěchu deskou Smash z roku 1994. Jejich další tři alba Ixnay On The Hombre, Americana a Conspiracy Of One obdržela platinové certifikace. Prodali více než 32 milionů alb, čímž se stali nejprodávanější punk-rockovou skupinou v historii.

Spolu s britskými kapelami Kaiser Chiefs, Enter Shikari a Massive Attack patřili mezi hlavní hvězdy festivalu Rock for People 2008, kde představili i několik písní z nové desky Rise And Fall, Rage And Grace.[1] Na post druhého doprovodného kytaristy byl dosazen Warren Fitzgerald, který, jako neoficiální člen, v kapele v současné době působí.

Obsah

Historie

Začátky

Na vysoké škole v Orange County se třídní premiant Bryan Holland a Greg Kriesel rozhodnou založit kapelu Manic Subsidal.O rok později si Manic Subsidal zvou do kapely Kevina „Noodlese“ Wassermanna.S odstupem času oba původní členové přiznávají,že velkou roli v přijetí Noodlese hrál fakt,že v té době už mohl bez problémů zkupovat alkoholické nápoje.Jako zkušebnu si vybrali garáž v domě Krieselových rodičů.Koncem roku 1985 měli první vystoupení v Santa Cruz a v San Francisku. V roce 1986 si kapela mění název na The Offspring. Vydávají 1000 kopií singlu “I‘ll Be Waiting“u vydavatelství Black records. V tomto roce do kapely přichází šestnáctiletý bubeník Ron Welty. Nahrazuje tak starého bubeníka, který z The Offspring odešel kvůli škole.

Změna vydavatelství a první album

Roku 1989 mění The Offspring vydavatelství z Black records na Nemesis a spolu s manažerem Thomem Wilsonem(Manažer kapel jako The Vandals nebo Dead Kennedys)vydávají své debutové album The Offspring kterého se prodalo asi 3000 kopií.V roce 1991 vydávají EP “Baghdad“ a nahrávají song “Take It Like a Man” pro kompilaci “The Big One“ časopisu Flipside.V roce 1992 Přestupují k Epitaph records a nahrávají u něj své druhé album s názvem Ignition,kterého se po světě prodalo na milion kusů.Mezi roky 1993 a 1994 kapela vystoupí na několika turné v USA, a také doprovází skupinu NOFX na jejich turné po Evropě jako předkapela.

Nástup na světovou scénu

Roku 1994 vydávají The Offspring jejich třetí řadové album s názvem Smash. Album je označováno jako fenomén a v čele s písničkami jako “Gotta Get Away“, “Self Esteem“ a “Come Out and Play (Keep ‘Em Separated)“ drtí většinu světových hitparád.Prodá se víc jak 11 milionů kopií. “Come Out and Play“ se stává hitem MTV #1.Album se umístí na žebříčku TOP 200 na čtvrtém místě. V roce 1995 zakládají Dexter a Greg K vydavatelství Nitro records.The Offspring dělají cover verzi písničky “Smash It Up” od Damned,která je později použita do soundtracku k filmu Batman.Tento soundtrack bývá označován jako vůbec nejlépe prodávaný soundtrack v historii. V únoru 1997 vydávají The Offspring u Columbia records další album s názvem Ixnay On The Hombre v čele s písničkami jako “All I Want“, “I Choose“ a “Gone Away“.Prodá se víc jak 3 miliony kopií a skupina se s ním umístí na žebříčku 200 nejlepších alb na devátém místě.

Americana

V roce 1998 se na internetu objevil singl Pretty Fly z ještě nevydaného alba Americana. Během deseti týdnů si jí stáhlo 22 milionů lidí a umísťila se tak na prvním místě v žebříčku nejlepších, pirátsky šířených písní časopisu Rolling Stone. Americana byla vydána v listopadu a okamžitě pokořuje všechny obchodní rekordy. Prodalo se víc jak 10 milionů výlisků (také díky klipu k písničce Pretty Fly, který uveřejnila MTV). Jako nejlepší písničky z tohoto alba bývají zmiňovány “Why Don‘t You Get a Job?“, “The Kids Aren‘t Alright“ a “She‘s Got Issues“. V roce 1999 se skupina vydala na turné, na kterém mimo jiné navštívila festival Woodstock a Reading/Leads festival v Británii. Na svém turné se zastavila například ještě v Japonsku a Austrálii.

Diskografie

Studiová alba

Kompilace

EP

  • 1991 – Baghdad
  • 1997 – Club Me
  • 1998 – A Piece of Americana

Reference

  1. ZÁHORKOVÁ, Jana; BEZR, Ondřej. Na Rock for People vystoupí punkeři The Offspring. iDnes.cz [online]. 2008-04-09 [cit. 2008-08-26]. Dostupné online.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
The Offspring
               The Offspring
          Členové skupiny

Dexter HollandNoodlesGreg KrieselPete Parada
Ron WeltyAtom Willard • James Lilja • Jim Benton • Doug Thompson

     Studiová alba

The OffspringIgnitionSmashIxnay on the HombreAmericanaConspiracy of OneSplinter • Rise and Fall, Rage and Grace • Days Go By 

     EP

BaghdadThey Were Born to Kill • Club Me • A Piece of Americana 

Kompilace

The Offspring CollectionGreatest HitsHappy Hour!