Thyroxin

Z Multimediaexpo.cz

Chemická struktura thyroxinu
3D Struktura Thyroxinu (T4)

Thyroxin (T4) je jeden z hormonů produkovaných ve folikulárních buňkách štítné žlázy. Thyroxin váže v těle jód a ovlivňuje látkovou výměnu v tělních buňkách. Spolu s trijodthyroninem (T3) je uvolňován do krve, poměr uvolněného T4 ku T3 je zhruba 20 ku 1.

Thyroxin a trijodthyronin jsou hormony vázané na bílkovinu thyreoglobulin. Thyroxin je prohormon, vlastní účinný hormon trijodtyronin se z něj vytvoří až v cílových tkáních. V těchto tkáních pak řídí oxidaci živin a stupeň jejich využití. Ovlivňuje také činnost nervstva a pohlavních žláz. Thyroxin řídí jiný hormon uložený v adenohypofýze TSH (thyreotropin), sama štítná žláza ovlivňuje chod jiných žláz: slinivku břišní, nadledvinky, příštitná tělíska a gonády.

Poruchy

Při nedostatečné tvorbě hormonu thyroxinu může dojít ke zvětšení štítné žlázy nebo až ke kretenismu; postižení duševních činností, malý vzrůst, postižení sexuálních funkcí. Při nadbytku thyroxinu se může projevit Basedowova choroba; hubnutí, nadměrný příjem potravy, zvýšená dráždivost, vypoulení očí, zvětšení štítné žlázy aj.

Referenční intervaly

  • Thyroxin celkový T4, normální hodnoty: 60–150 (nmol/l)[1]
  • Thyroxin volný fT4, normální hodnoty: 9,8–23,1 (nmol/l)[1]

Reference

  1. 1,0 1,1 http://www.ordinace.cz/laboratorni-hodnoty/