Slavíme 14. výročí existence naší Encyklopedie !
Nyní začíname budovat super balíček 71 000 souborů (142 000 editací),
který kolem 28. prosince rozdrtí všechny rekordy naší Encyklopedie...

Námořní pěchota Spojených států amerických

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
United States Marine Corps


Logo Námořní pěchoty Spojených států amerických
Kotva, glóbus a orel – emblém Mariňáků

Aktivní: 1775 - současnost
Stát: USA Spojené státy americké
Typ: Obojživelná a rychle nasaditelná úderná síla
Role: Námořní pěchota
Velikost: přibližně 245 000 lidí
Součást: Ozbrojené síly USA
Ministerstvo obrany
Úřad námořnictva
Barvy: Červená a Zlatá
Motto: Semper Fidelis (vždy věrní)
Námořní pěchota Spojených států amerických (oficiální název United States Marine Corps, USMC), často označované jen Marines, US Marines nebo česky Mariňáci je složkou Ozbrojených sil USA.

Slouží v ní 203 000 aktivních vojáků a 40 000 rezervistů (údaj z roku 2009).

Příslušníci americké Námořní pěchoty se pokládají za nejlepší americké vojáky. V boji jsou většinou nasazeni jako první, mající za úkol prorazit nepřátelské linie, zatímco armáda se teprve mobilizuje. Námořní pěchota se proslavila pomocí jejího obojživelného boje za druhé světové války proti Japonsku. Americká Námořní pěchota nepoužívá jen pěší vojáky, ale i bojové letouny, vrtulníky, tanky a různá bojová vozidla.

Námořní pěchota Spojených států je sice jednou z pěti samostatných částí amerických Ozbrojených sil, ale administrativně spadá pod Americké námořnictvo. S námořnictvem mívá často společná cvičení, mariňáci navíc většinou útočí z moře, takže využívají plavidla amerického námořnictva.

Od roku 2002 USMC používá nové uniformy s digitální kamufláží MARPAT v lesní, pouštní, a nově i sněžné verzi. Tyto uniformy nahradily starší Battle Dress Uniform.

Námořní expediční uskupení

Unikátním prvkem pro Námořní pěchotu je, že narozdíl od armády a ostatních složek amerických ozbrojených sil používá kombinované síly - tzn. jak pozemní jednotky, tak vzdušné a podpůrné. Toho je využíváno hlavně v Marine Expenditionary Units (MEU), což jsou jednotky o počtu zhruba 2200 vojáků, několika pozemních a obojživelných vozidel, helikoptér a letadel, rozmístěných na letadlových lodích, schopné rychlého nasazení kdekoliv na světě.

Fotogalerie

Externí odkazyCommons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Námořní pěchota Spojených států amerických