Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

HMMWV

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Vozidlo M1045 TOW (HMMWV) v okamžiku odpálení protitankové střely
Humvee Národní gardy před radnicí v New Orleans

HMMWV neboli High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo) je americké vojenské teréní vozidlo. Je také známé pod názvem Humvee, který vznikl zkomolením oficiální zkratky americkými vojáky. Humvee je široce používáno všemi pěti složkámi amerických ozbrojených sil, americkou Národní Gardou a také armádami dalších zemí.

Vozidlo začalo vznikat v roce 1979, kdy americká armáda vydala oficiální požadavky na nový teréní automobil, který měl nahradit již nepostačující Jeepy Willys a různá konverze civilních vozidel. Zakázku nakonec získala firma AM General a Humvee začala sloužit v americké armádě v roce 1985. Jeho vývoj stále pokračuje.

Díky operaci Pouštní bouře v Perském zálivu vešel do povědomí amerického obyvatelstva. O toto vozidlo projevil zájem i Arnold Schwarzenegger (vlastník 5 aut Hummer) a přemluvil firmu AM General k výrobě civilní verze, která je známa pod názvem Hummer.

Ze začátku vozy HMMWV používaly motor o objemu 6,2 l a třístupňovou převodovku, od roku 1995 používají 6,5 l motor a 4stupňovou převodovku.

Obsah

Verze HMMWV

Uživatelé

HMMWV používá mnoho ozbrojených složek po celém světě:

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
HMMWV
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
HMMWV
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace