Dovolená : 28. září 2023 — 30. září 2023
Holidays : 28 September 2023 — 30 September 2023
Vacaciones : 28 de septiembre 2023 — 30 de septiembre 2023

Ultimate Frisbee

Z Multimediaexpo.cz

Ultimate frisbee je kolektivní týmová hra s diskem frisbee. Hrají ji proti sobě dvě družstva o sedmi hráčích. Vítězí družstvo, které má na konci hrací doby vyšší skóre nebo dosáhne jako první stanoveného počtu bodů.

Obsah

Pravidla

Ultimate je rychlá kolektivní bezkontaktní hra s létajícím diskem. Hraje se s diskem o váze 175 gramů (většinou značky Discraft) na rovné travnaté hrací ploše o rozměrech 100 na 37 m. Na obou kratších stranách je tzv. koncová zóna o hloubce 18 m. Podle pravidel se hraje 7 proti 7.

Cílem hry je chytit nahrávku spoluhráče v koncové zóně protivníka a tím skórovat. Po dosaženém bodu se obracejí úlohy a družstvo, které dosáhlo bodu, provádí tzv. výhoz a brání. Hráč s diskem nesmí běhat, disk se pohybuje nahráváním. Cílem bránícího družstva je vynutit si tzv. turnover, změnu držení disku. Ke ztrátě disku dochází vždy, když je nahrávka neukončená, zachycená nebo sražená protihráčem, disk se dotkne země nebo je chycen útočícím hráčem v autu, útočníci si disk podají, útočník chytí vlastní hod, útočník neodhodí disk před napočítáním.

Spirit of the game

Ve hře Frisbee Ultimate neexistuje rozhodčí. Pravidla si hlídají sami hráči podle zásady fair play (spirit-of-the-game), tj. pokud někdo překročí nějaké pravidlo, sami hráči na hřišti si toto porušení pravidel nahlásí a situaci vyřeší. Většinou po porušení pravidel nedojde k turnoveru, nikdy pak nějakým penaltám a trestům - hra jednoduše pokračuje od poslední situace, která byla podle pravidel v pořádku. Hraní fair-play je otázka cti.

Spirit of the game ale pro hráče Ultimate Frisbee symbolizuje mnohem víc, než jen fakt, že s nimi na hřišti není rozhodčí. Hráči hrají pro radost ze hry a oba týmy tak mají společný cíl, přestože spolu soupeří o výsledek (výklad Spirit of the game podle World Flying Dics Federation). Samozřejmostí je vzájemné si pomoci kolegovi z druhého týmu například vstát po pádu, poradit nováčkovi z druhého týmu (zakotveno i v pravidlech), vzájemně se informovat o turnoverech nebo třeba ocenit soupeřův výjimečný výkon potleskem. Na většině turnajů se také vyhlašuje tzv. Spirit, tedy cena pro tým, který jeho soupeři nejlépe ohodnotili z hlediska spirit-of-the-game. Po každém utkání následuje rituál, kdy se v kolečku chytí za ramena všichni hráči podle týmů na střídačku, ohodnotí se hra a vyřeší případné nepříjemnosti, které vznikly během hry.

Reprezentace České republiky

Plážového Mistrovství Evropy 2008 ve Francouzském Le Pouliguen se účastnily dvě české reprezentace

  • 3. místo v kategorii MIX
  • 7. místo v kategorii Open

Mistrovství Evropy 2008 do 17 let

  • 3. místo v kategorii Junior Open

Mistrovství Evropy 2007 v anglickém Southamptonu se účastnily tři české reprezentace

  • 2. místo a cena „Spirit of the game“ v kategorii MIX
  • 8. místo v kategorii Junioři
  • 16. místo v kategorii OPEN

Dalších významné úspěchy české reprezentace

  • 3. místo a cena „Spirit of the game“ na Mistrovství Evropy 2003 ve Francii v kategorii MIX
  • 6. místo na Mistrovství Světa 2004 ve Finském Turku v kategorii MIX

Ultimate v ČR

V České Republice se Ultimate aktivně věnuje kolem patnácti týmů, které jsou rozesety po celé republice. Často se jedná o týmy, které vznikly na akademické půdě, čemuž odpovídá věkový průměr hráčů. Ultimate se tedy věnují převážně vysokoškoláci a ti, kteří v týmu hráli a nyní již nestudují. Nejúspěšnější český tým jsou Prague Devils, kteří vznikli na půdě pražského ČVUT. Během celého roku je pořádanáno mnoho turnajů, kam týmy jezdí měřit své síly.

Česká liga

Liga je hrána formou víkendových turnajů. V kategorii Open jsou od roku 2007 hrány dva kvalifikační turnaje, kde týmy získávají body za umístění. Dle výsledků z kvalifikačních turnajů jsou rozděleny na skupiny "horní" a "dolní" na finálovém turnaji hraném koncem června.

Výsledky v kategorii Open
Ročník 1. místo 2. místo 3. místo
2008 Prague Devils (Praha) Žlutá zimnice (Praha) Atrofované ruce (Plzeň)
2007 Prague Devils (Praha) FUJ (Praha) 3SB (České Budějovice)
2006 Prague Devils (Praha) 4 Fingers (Praha) Terrible Monkeys (Praha)
2005 FUJ (Praha) Prague Devils (Praha) Žlutá zimnice (Praha)
2004 FUJ (Praha) Terrible Monkeys (Praha) Prague Devils (Praha)
2003 Prague Devils (Praha) FUJ (Praha) Terrible Monkeys (Praha)
2002 Terrible Monkeys (Praha) Prague Linons (Praha) FUJ (Praha)

Externí odkazy