Uncyclopedia

Z Multimediaexpo.cz

Logo Necyklopedie

Uncyclopedia (obvyklý český překlad je necyklopedie, případně neencyklopedie) je satirická „encyklopedie“ parodující Wikipedii. Uncyclopedia vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vzniklo několik jejích jazykových mutací.

Uncyclopedia je sbírkou absurdních hesel, která nemají nic společného se skutečností – například Wikipedie je v ní definována jako „satirická ‚encyklopedie‘ parodující Necyclopedii“. Jedním z hlavních principů je „satirical point of view (SPOV)“, což je parodie na wikipedistické „neutral point of view (NPOV)“.

Uncyclopedie má obdobný vzhled jako Wikipedie, používá stejný software MediaWiki, s Wikipedií však organizačně nic společného nemá.

Založena byla v lednu 2005, v září 2005 v ní bylo přibližně 14 000 hesel, na začátku září 2006 18 000 hesel, v únoru 2007 přes 21 000.

V lednu 2006 byl na Uncyclopedii založen první článek v češtině, věnovaný Rossovi Hedvíčkovi. Od srpna 2006 běží česká Necyklopedie, v březnu 2007 obsahovala 500 hesel.

V němčině existují kromě verze Uncyclopedie v němčině rovněž dva významné samostatné projekty: Stupidedia a Kamelopedia (název Kamelopedia má proto, že je určena především pro velbloudy).

Jazykové verze Uncyclopedie

  

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Uncyclopedia