Vrstevnice

Z Multimediaexpo.cz

Mapa s vrstevnicemi
Terén a odpovídající vrstevnice

Vrstevnice (také izohypsa) je křivka, která na mapě či v terénu spojuje body se stejnou, předem určenou nadmořskou výškou. Pro vyhotovení vrstevnicové mapy jsou vrstevnice voleny s pravidelným výškovým rozdílem – ekvidistancí (základním intervalem vrstevnic). Ten bývá uveden v legendě. Vrstevnice patří mezi izolinie. Křivka, která na mapě či v terénu spojuje body se stejnou nadmořskou výškou, se nazývá horizontála. V místech, kde jsou vrstevnice na mapě hustěji u sebe, je v terénu svah strmější. Výškový rozdíl mezi dvěma sousedními vrstevnicemi určuje ekvidistance (základní interval vrstevnic). Pro terén pod vodou se používají tzv. hloubnice (izobáty).

Obsah

Druhy vrstevnic

  • Základní - vrstevnice o výšce, která je dělitelná základním intervalem. V mapě jsou vyznačeny tenkou hnědou linií, nepřerušovaně. Jsou uzavřené.
  • Zdůrazněné (zvýrazněné) - vrstevnice, jejichž výška je dělitelná násobkem (obvykle pětinásobkem) základního intervalu. Zjednodušeně řečeno, každá pátá vrstevnice je zdůrazněná. V mapě jsou značeny hnědou, nepřerušovanou, uzavřenou a silnou linií.
  • Doplňkové - vrstevnice s polovičním nebo čtvrtinovým intervalem. Používají se v takových místech na mapě, kde základní vrstevnice nestačí k vystižení tvaru terénu. Zakreslují se tenkou, hnědou, přerušovanou (délka mezery je kratší než délka čáry) linií. Nemusí být uzavřené, bývají doplněny popisem.
  • Pomocné - zjednodušené horizontály, která se používají pro místa s nestálým reliéfem, zejména v místech uměle vytvořených terénních tvarů (např. v oblastech povrchové těžby). Značí se tenkou, hnědou, přerušovanou (délka mezer a čar je stejná) linií. Nekótují se.

Popis vrstevnic

V mapě se u vybraných základních nebo zdůrazněných vrstevnic uvádí nadmořská výška. Popis se provádí buď přímo do mapového pole nebo do rámu mapy. Vždy je třeba dodržet tzv. pravidlo hlava-pata. Hlava popisu (horní část číslic) směřuje nahoru k vrcholu kopce, pata popisu směřuje dolů, ve směru kterým klesá nadmořská výška. V místě popisu vrstevnice v mapovém poli je možno linii přerušit.

Doplňující prostředky

  • Spádovka - krátká čárka kolmá na vrstevnici. Zakresluje se ve směru klesání.
  • Terénní hrany - linie označující místa s přírodními (hnědá barva) nebo antropogenními (černá barva) terénními hranami.
  • Kóty - body se značkou a uvedenou nadmořskou výškou.
  • dále např.: skály, balvany, rokle, jámy

Související články