Warcraft

Z Multimediaexpo.cz

RTS série Warcraft

Hry:

Warcraft (1994)
Warcraft II: Tides of Darkness (1995)
Warcraft II: Beyond the Dark Portal (1996)
Warcraft III: Reign of Chaos (2002)
Warcraft III: The Frozen Throne (2003)

Design:

Blizzard Entertainment

Vývojář:

Blizzard Entertainment

Podobné:

Související články

Warcraft je série počítačových fantasy RTS a MMORPG her od společnosti Blizzard Entertainment.

Obsah

Hry série

Warcraft

Dějství

Děj první hry série je vsazen do království Azeroth – součásti fiktivního světa Warcraftu. Jde o tzv První válku, která začíná invazí orkské Hordy pod vedením Náčelníka Blackhanda do Azerothu skrze Temný portál, který byl otevřen za pomocí mága Medivha, který byl v té době pod nadvládou Sargerase a černokněžníků Rady stínů. Nedlouho poté zahájila krvelačná Horda své první přepady proti lidem v okolních močálech. Po nějakou dobu zůstaly tyto přepady pro lidi záhadou, ale i poté co určili původce, považovali hordu pouze za neorganizovanou smečku.

V průběhu války začaly hordy orků gradovat tuhost svých útoků. První zteč na pevnost Stormwind byla naprostým fiaskem, Azerothská jízda orky rozmetala. Druhý útok byl úspěšný a obrátil Stormwind v popel. I přes tyto úspěchy však Horda první válku prohrála; Blackhand Ničitel, současný Náčelník Hordy a velitel vojenských operací, byl ve skutečnosti naprosto neschopný a byl pouze loutkou pro černokněžníka Gul'dana, který jeho prostřednictvím ovládal Hordu. Gul'dan však ztratil kontrolu, když se telepaticky spojil s Medivhem a ten byl mezitím ve své věži Karazhan zabit skupinou záškodníků. Medivhova smrt uvrhla Gul'dana do několikatýdenního kómatu, během kterého Blackhand selhal.

Warcraft 2

Druhý díl Warcraftu s podtitulem Tides of Darkness přinesl oproti svému předchůdci několik změn. Ve hře byla použita SVGA grafika, která měla, na rozdíl od ostatních strategií, pohádkovější ráz. Dění hry bylo rozšířeno z pevniny na mořskou hladinu i do vzduchu, přibyly vodní a letecké jednotky. S rozšířením na moře přibyla nová surovina pro těžení, ropa. Obě válčící strany, lidé i orkové, mají téměř stejné jednotky lišící se pouze vzhledem a pojmenováním.

Dějství

Děj začíná nedlouho po skončení prvního dílu série Warcraft. Blackhand, bez Gul'danovy pomoci (Gul'dan byl v kómatu po Medivhově smrti), se ukázal jako neschopný vojevůdce, a ještě neschopnější Náčelník. Byl svržen a zabit Orgrimem Doomhammerem, novým náčelníkem klanu Blackrock. Doomhammer se tímto pasoval na Náčelníka Hordy, a protože tušil možné ohrožení své vůdčí pozice Gul'danem a jeho Radou stínů, vyslal k rozvalinám pevnosti Stormwind, kde měla Rada svůj post v Azerothu, skupinu nejvěrnějších a zmasakroval většinu černokněžníků a nekrolytů, Gul'dana však ušetřil. Ten se sice ocitl v nejvyšší nemilosti Doomhammera, avšak získal si ho svým slibem, že vytvoří armádu nemrtvých bojovníků plně loajální jen jemu, pro což získal souhlas. Po mnoha neúspěšných pokusech se mu podařilo vpravit duši černokněžníka Terona Gorefienda (volně přeloženo Teron Krvavý stín) do těla mrtvého rytíře Azerothu - a uspěl. Doomhammer byl velice potěšen, ale zapomínal na jeden fakt - že tito éteričtí Rytíři smrti jsou ti samí černokněžníci, které nechal nedávno povraždit a že ve skutečnosti tajně táhnou s Gul'danem.

Horda mezitím obnovila válečné operace námořní invazí do Loarderonu - napadením Hillsbradu, Khaz Modanu byl pouze začátek. Horda se s nevídanou silou - a velkou měrou za podpory takřka nekonečných řad nemrtvých, povolaných Rytíři smrti - přehnala Loarderonem, zničila Fialovou citadelu v Dalaran, hlavní město vysokých elfů Silvermoon a takřka dobyla hlavní město, nebýt Gul'danovy zrady. Ork posedlý mocí ukrytou v hrobce Temného titána Sargerase konečně zjistil její polohu a stáhl téměř polovinu bojujících sil Hordy z pevniny na moře (klany Stormreaver a Twilight's Hammer). To znamenalo zásadní obrat a Horda byla brzo zahnána na ústup. Gul'dan byl zabit běsnícími démony v hrobce, kam se uchýlil před válečníky klanu Blackrock, vyslanými rozzuřeným Doomhammerem. Válku již nebylo možné zachránit - před horou Blackrock sice Orgrim v souboji muž proti muži porazil vojenského vůdce lidi Anduina Lothara, ale jeho smrt Alianci spíš rozlítila k smrti. Orkové byli - až na několik výjimek - zahnáni do Černého močálu a nuceni ustoupit zpět do Draenoru. Arcimág Khadgar zavřel Portál. Kouzla tak mocná, že z bažiny nechala jen spálenou zemi však nebyla dost silná, aby zapečetila spojení mezi světy. Na ochranu tohoto nebezpečného místa byla vybudována pevnost Nethergarde. Děj pokračuje velmi zajímavě v datadisku Beyond the Dark Portal.

(Duch Gul'dana je pravděpodobně uvězněn nedaleko Chrámu Karaboru v Shadowmoon valley, u oltáře dříve sloužícího pravděpodobně ke kříšení Rytířů smrti - jen ve hře World of Warcraft)

Warcraft 2 datadisk

Datadisk k Warcraftu 2 nese podtitul Beyond the Dark Portal. Přinesl celkem velkou revoluci, která zasáhla i Warcraft 3, velmi se rozšířilo používání speciálních postav, tzv. hrdinů.

Dějství

Děj datadisku začíná tam, kde skončil děj původní hry. Temný Portál byl sice uzavřen, ale ne zničen. Lidé obnovili svoji pevnost Stormwind a za účelem hlídání Portálu postavili pevnost Nethergarde. Mezitím ve světě Hordy šaman Ner'zhul, velitel klanu Shadowmoon, obnovuje vládu nad Orky a pokouší se o opětovné otevření Temného portálu. Lidský arcimág Khadgar má ale podezření, že se někdo znovu pokouší tuto bránu otevřít. Proto posílá hraničářku Alleriu do Stormwindu, aby lidi varovala před nebezpečím.

Warcraft 3

Třetí díl série nese podtitul Reign of Chaos. Přinesl velké množství změn. Nejzásadnější změnou je přechod do 3D grafiky. K dvěma základním rasám, Lidem a Orkům, přibyly dvě nové: Nemrtví (kteří se velmi podobají Zergům ve Starcraftu), a Noční elfové. Každá rasa má své specifické jednotky a budovy. Třetí díl navíc pokračuje v tom, v čem začal datadisk ke druhému dílu, v používání hrdinů. Každá rasa zde má tři hrdiny. Lidé mají paladina, arcimága a horského krále, nemrtví mají rytíře smrti, Liche a pána děsu, orkové proroka, pána mečů a náčelníka taurů a noční elfové měsíční kněžku, strážce lesa a lovce démonů. Na rozdíl od druhého dílu je zde k dispozici oživovací oltář, v němž se padlí hrdinové mohou oživit.

Dějství

Děj hry začíná ve chvíli, kdy se mladému orkovi Thrallovi ve snu zjeví prorok Medivh a vyzve jej k opuštění země a vyhledání Kalimdoru. Thrall poslechne a nalodí se. Mezitím v království lidí, Lordaeronu, se princ Arthas Menethil poprvé střetává s nemrtvými, kteří rozrušují nakažené oblií a z lidí se pak stávají zombie. Setká se s čarodějkou Jainou Proudmoore, která mu pomáhá bojovat proti nemrtvým. Arthas zjistí, že za vším stojí pán děsu Mal'ganis a vydá se ho zabít do země Northendu, ale Jaina zůstává v Lordaeronu, kde ji po Arthasově odjezdu navštíví prorok Medivh a řekne jí, aby odjela s lidmi do Kalimdoru, čehož Jaina uposlechne. Arthas se zatím zmocní legendárního meče jménem Mrazivý smutek, který vysaje jeho duši, ale pomůže mu zabít Mal'ganise. Arthas poté zabije svého otce, krále Terenase, a stane se rytířem smrti. Pán děsu Tichondrius mu zadává příkazy, které Arthas plní a poté oživí Liche Kel'Thuzada, který později vyvolá mocného démona Archimonda. Mezitím se Thrall a jeho kmen orků vylodí v Kalimdoru, kde narazí na výzkumné expedice lidí, s nimiž bojují. Thrall se spřátelí s vůdcem taurenů Cairnem a společně pak vyhledají proroka Medivha. U něj najdou také vůdkyní přeživších z Lordaeronu, Jainu Proudmoore. Prorok jim řekne, že se lidé a orkové musí spojit a osvobodit Thrallova přítele, Gromma Helscreama, který vede klan Warsong a kterého ovládli démoni. To se jim podaří a Thrall s Grommem nakonec zabijí jednoho z velitelů Plamenné legie, která vtrhla do světa s Archimondem, Mannorotha. V kampani za noční elfy se kněžka Tyrande Whisperwind marně brání náporům nemrtvých a rozhodne se proto probudit mocného druida Malfuriona Stormrage a poté osvobodí také jeho bratra, slepého lovce démonů, Illidana. Malfurion s jeho propuštěním však nesouhlasí. Když se pak Illidan na Arthasův popud a proti vůli svých spojenců zmocní Guldanovy Lebky (která ho napůl promění v démona) a zabije Tichondria, je vyhnán. Elfové se nakonec spojí s orky a lidmi a u stromu světa se postaví Archimodově armádě, v posledním pokusu o záchranu světa. Malfurion nachystá past a Archimonde se do ní chytí. Spolu se stromem světa jej zničí tisíce pravěkých bludiček-duchů stromů.

Warcraft 3 datadisk

Datadisk ke třetímu dílu série nese podtitul The Frozen Throne (Ledový Trůn). Oproti samotnému třetímu dílu příliš mnoho zásadních změn nepřinesl. Přibyly dva nové národy, Draenei, se kterými se hráč setká ve volných hrách jen vzácně a v kampani se mihnou ve dvou misích. Druhý nový národ, Nagové, vodní hadi, jsou vlastně přeměnění Noční elfové. Mají sice malé množství jednotek a budov, tento nedostatek však vyvažují sílou a odolností svých jednotek. Ve volných hrách nevyskytují o nic častěji než Draenei, zato se velmi často objevují ve všech kampaních, ať už jsou ovládáni uživatelem, spojenci, nebo jsou nepřáteli. Každému národu přibyly nové jednotky, budovy a jeden nový hrdina. Lidem přibyl krvavý kouzelník, Nemrtvým pán podzemí, Orkům stínový lovec a Nočním elfům dozorkyně. Draenejové mají Akamu, mudrce, a Nagové mají Lady Vashj, zručnou lučištnici a kouzelnici. Navíc přibyli neutrální hrdinové. Rexxar, pán zvířat, se objevuje jako hlavní postava v bonusové kampani, a Sylvanas Windrunner, temná střelkyně, která byla ve třetím díle elfskou hraničářkou, se objevuje v kampani za Nemrtvé (ve třetím díle byla při útoku Nemrtvých na Quel'Thalas, elfí říši, zabita princem Arthasem a stala se Nemrtvou).

Související články