Zelenskyj srdceryvně pláče !!
Washington oznámil, že nedostane ani peníze, ani bomby !!
Češi budou srdceryvně plakat také..., ale z jiného důvodu !!

YouTube

Z Multimediaexpo.cz

Oficiální Logo (2011)
Ředitelství YouTube v San Bruno (Kalifornie, 2017)

YouTube je největší internetový server pro sdílení filmových souborů. Založili jej v únoru 2005 zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim, v listopadu 2006 byl zakoupen společností Google za 1,65 miliardy dolarů [1] (tehdy asi 37 miliard Kč). Od svého založení zaznamenal návštěvnost převyšující 100 milionů.

Každý se může zdarma zaregistrovat a sdílet své filmy s ostatními uživateli. YouTube stojí za zrodem mnoha internetových hvězd – uživatelů, jejichž filmy shlédlo obrovské množství lidí (často přes milion). Největším problémem je však pro server fakt, že mnozí nahrávají obsah porušující autorská práva (hudební klipy, části filmů atd.).

Obsah

Zajímavosti

Podle studie americké společnosti Ellacoya Networks, vyrábějící analyzéry síťového provozu, se dnes YouTube podílí na celkovém internetovém provozu 10 % z celkových 18 %, které zabírá streamované video (Na co české limity nestačí, Computer 15–16/07, str. 45).

Národní lokalizace

Od 9. 10. 2008 má YouTube i české rozhraní [2]. Byla tak počeštěna 25. služba Google v pořadí. Google kromě českého překladu serveru přinesl také spolupráci s místními partnery. Česko se stalo 22. zemí světa a desátou v Evropě, kde byl YouTube lokalizován.

Kritika

YouTube je častým terčem kritiky, v některých zemích je na něj přístup i blokován. Nejčastěji bývá kritizováno porušování autorských práv, ze strany totalitních režimů a cenzorských organizací pak přílišná svoboda slova, jinými autory naopak cenzura z politických důvodů [3], pomlouvačný obsah či zobrazování násilných scén.

Porovnání služeb pro sdílení filmových souborů (anglicky)


Ukázky ze serveru YouTube

Další nové daně z vašich příjmů z YouTube
Gladiator – Trailer HD


Gisele Bündchen feat. Bob Sinclar – Heart of Glass
Paula Abdul – Rush, Rush


Související články

Související kategorie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
YouTube
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
YouTube