Zakázané město

Z Multimediaexpo.cz

Zakázané město
Lvi střežící vstup do paláce Nebeské čistoty

Zakázané město (čínsky: 故宫, pinyin:Gu Gong, český přepis: Ku Kung) je komplex budov vybudovaných v Pekingu v nitru Vnitřního města během vlády dynastie Ming. Město je obehnáno zdí a palácovým příkopem. Zdi jsou zdobeny věžemi zakrytými několikapatrovými střechami se žlutými taškami. Dnes se Zakázané město de facto nazývá Palácovým muzeem - i když jeho kompletní sbírky byly za 2. světové války vyrabovány Japonci, a to, co zbylo, bylo povětšinou odstěhováno na Taiwan.

Všechny budovy komplexu jsou umístěny na severo-jižní ose areálu, který měří 960 metrů na délku a 760 na šířku. Na severu komplex otevírá Polední brána navazující na Vysokou bránu. Za branou Nejvyšší harmonie následuje přibližně uprostřed komplexu skupina ceremoniálních budov – síň Nejvyšší harmonie postavená v roce 1627; síň Dokonalé harmonie, ve které se císař připravoval na ceremonie, a síň Střežení harmonie. V nejokázalejší síni Nejvyšší harmonie se konaly korunovační obřady, oslavy narozenin císaře a novoroční oslavy.

Vedle obřadní části se oddělená zdí a branou Nebeské čistoty nachází soukromá císařská část, skládající se rovněž ze tří budov: paláce Nebeské čistoty, rezidenčního paláce Pozemského klidu a mezi nimi umístěné síně Velkého spojení. Filosofie umístění harmonicky zrcadlí a propojuje mužský a ženský prvek.

Celkem bylo na území Zakázaného města vystavěno kolem 800 budov a spolu s rozlehlými zahradami tvoří uzavřený celek. Císařský palác byl v roce 1987 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Z jihu Zakázané město uzavírá brána Nebeského klidu.

Většina budov postavených za dynastie Ming byla zničena a v období dynastie Čching byla znovu vybudována. Do roku 1911 bylo Zakázané město nedostupné. Teprve po pádu dynastie bylo zpřístupněno obyčejným lidem.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Forbidden City
Čínské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Zakázané město a Mukdenský palácMauzoleum Prvního císařeJeskyně Mo-kaoHora TchajČou-kchou-tienVelká čínská zeďŽluté horyChuang-lungŤiou-čaj-kouWu-ling-jüanWu-tangPalác PotálaČcheng-teČchü-fuLu-šanHora E-mej a lešanský BuddhaStarověké město Pching-jao • Klasické zahrady v Su-čouStaré město Li-ťiangLetní palác a císařská zahrada v PekinguChrám nebesSkalní kresby v Ta-cuPohoří Wu-i • Starověké vesnice Si-ti a Chung-cchunCísařské hrobky dynastií Ming a ČchingJeskyně Lung-men
Hora Čching-čcheng a tuťiangjenský zavlažovací systémJeskyně Jün-kangTři souběžné řekyHlavní města a hrobky starověkého království Kogurjo • Historické centrum Makaa
Domov pandy v S'-čchuanuJin-süTiao-louJihočínská krasová oblastFu-ťien tchou-louSan-čching-šanWu-TchajHistorické monumenty DengfenguChina Danxia