Clemenceau (letadlová loď)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 25. 4. 2014, 12:08

Clemenceau je francouzská letadlová loď stejnojmenné třídy, která sloužila ve francouzském loďstvu v letech 19611997.

Šlo od druhou francouzskou válečnou loď, která byla pojmenována na počest významného francouzského novináře a politika Georges Clemenceau.

Vzhledem k obsahu mnoha nebezpečných látek vyvolal několikaletou kontroverzi záměr francouzské vlády na sešrotování lodi v Indii. Poté bylo rozhodnuto o její likvidaci za přísnějších podmínek ve Velké Británii.

Mise

letouny Super Etendard na palubě Clemenceau (1997)

Mezi nejvýznamnější mise lodi patří role v letech 19821984 během občanské války v Libanonu, kdy poskytovala letecké zajištění francouzským mírovým jednotkám.[1]

V letech 19871988 se podílela na Operaci Prométheus v Ománském moři, kde zajišťovala bezpečnost francouzských obchodních lodí během války mezi Iránem a Irákem. Mimo jiné sestřelila iránský letoun P-3 Orion.

V roce 1990 dopravila 40 vrtulníků (SA-341F,SA-342 a SA-330), 3 Br-1050 a řadu nákladních vozidel do Perského zálivu pro účast v operacích Pouštní bouře a Pouští štít.

V letech 19931996 se podíle na zajišťování vojenských operací v bývalé Jugoslávii.

Spor o sešrotování lodi

Clemenceau čekající na sešrotování v přístavu Toulon (2005)

Po vyřazení ze služby se Francie rozhodla odeslat loď ke sešrotování do Indie. V prosinci 2004 ale upozornila organizace Greenpeace, že vysloužilá loď obsahuje množství nebezpečného odpadu jako jsou azbest, polychlorované bifenyly, olovo, rtuť aj., a že jejím odesláním do Indie by Francie porušila Basilejskou úmluvu, která omezuje pohyb nebezpečných odpadů přes hranice.

Přesto 31. prosince 2005 Clemenceau vyplula z francouzského přístavu Toulon ke sešrotování do Alangu v indickém státu Gujarat]]. 6. ledna 2006 indický Nejvyšší soud odmítl vpustil loď do Alangu.[2] Přesto loď pokračovala v cestě a 12. ledna 2006 dosáhla břehů Egypta, kde se podařilo na palubu proniknout dvěma aktivistům organizace Greenpeace.[3] Egyptské úřady nejprve odmítly loď vpustit do Suezského průplavu, ale 15. ledna svůj názor změnily.[4] V polovině února se po pokračujících protestech rozhodl prezident Jacques Chirac povolat Clemenceau zpět do Francie.[5]

Poté byla loď zakotvena ve francouzském přístavu Brest. Počátkem července 2008 britská firma Able UK vydala tiskovou zprávu oznamující, že získala kontrakt na sešrotování Clemenceau ve svém závodě v britském městě Hartlepool. Firma také získala speciální povolení k nakládání s azbestem, který je obsažen na lodi.[6]

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Clemenceau (letadlová loď)

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.