Harpastum

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 6. 2014, 14:06; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Mozaika znázorňující hráče

Harpastum, nebo také Harpustum, řeckou formou: Harpaston (z řeckého harpastos, uloupený), je název pro kolektivní míčovou hru podobnou fotbalu, která byla populární ve starověkém Římě. Oblíbená byla mezi legionáři . Římané tuto hru znali pravděpodobně od Řeků, kteří ji nazývali harpaston nebo faininda.

Hrála se s malým míčem vyrobeným z vycpané kůže zvířat či z měchýře vepře pila. Hrálo se rukama i nohama, nosit míč však bylo zakázáno. Tato týmová hra byla provozována na značeném hřišti o velikosti průměrného hokejového kluziště a římští vojáci v ní trénovali svou obratnost, sílu a rychlost.

Harpastum je tak pravděpodobně předchůdcem dnešního fotbalu a také ragby.

Průběh hry

Dva týmy, na každé straně hřiště jeden asi o 5-12 hráčích. Vhozením mince se na začátku každého zápasu rozhodlo jaký tým získá míč. Tento tým měl za úkol dopravit míč na opačnou stranu hřiště, přičemž druhý tým se snažil míč ukořistit a poté opět dopravit s soupeřovu stranu. Hráč mající míč obvykle postupoval vpřed bráněný svými spoluhráči. Pokud se mu podařilo hřiště přeběhnout jeho týmu připadl bod. Délka hry se lišila dle domluvy mezi soupeřícími týmy.