V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Kyz

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(++)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Kyz''' (z německého ''kies'') je starý název rudných nerostů kovového vzhledu. Z hlediska chemického složení se jedná o [[sulfid]]y, [[arsenid]]y nebo sirné soli. Jsou charakterizovány hlavně světlou barvou (světle žlutá, zlatožlutá, zlatá), relativně vysokou tvrdostí (3,5–6,5 na [[Mohsova stupnice tvrdosti|Mohsově stupnici tvrdosti]]) a nedokonalou až vůbec žádnou [[štěpnost]]í.
+
'''Kyz''' (z německého ''kies'') je starý název rudných nerostů kovového vzhledu. Z hlediska chemického složení se jedná o [[sulfid]]y, [[arsenidy]] nebo sirné soli.  
 +
 
 +
Jsou charakterizovány hlavně světlou barvou (světle žlutá, zlatožlutá, zlatá), relativně vysokou tvrdostí (3,5–6,5 na [[Mohsova stupnice tvrdosti|Mohsově stupnici tvrdosti]]) a nedokonalou až vůbec žádnou [[štěpnost]]í.
== Minerály ==
== Minerály ==
* '''kyz železný''' – [[pyrit]]
* '''kyz železný''' – [[pyrit]]
Řádka 5: Řádka 7:
* '''kyz kopinatý''' – [[markazit]]
* '''kyz kopinatý''' – [[markazit]]
* '''kyz magnetový''' – [[pyrhotin]]
* '''kyz magnetový''' – [[pyrhotin]]
 +
 +
{{Článek z Wikipedie}}
{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Minerály]]
[[Kategorie:Minerály]]

Aktuální verze z 30. 11. 2021, 11:28

Kyz (z německého kies) je starý název rudných nerostů kovového vzhledu. Z hlediska chemického složení se jedná o sulfidy, arsenidy nebo sirné soli.

Jsou charakterizovány hlavně světlou barvou (světle žlutá, zlatožlutá, zlatá), relativně vysokou tvrdostí (3,5–6,5 na Mohsově stupnici tvrdosti) a nedokonalou až vůbec žádnou štěpností.

Minerály