V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Pátý element

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (+ Vylepšení)
Řádka 39: Řádka 39:
|  {{#widget:YouTube|id=mthh_okDjcU}}
|  {{#widget:YouTube|id=mthh_okDjcU}}
|- align="center"
|- align="center"
-
| '''Diva Dance 5th Element Tribute HQ (anglicky)'''  
+
| '''Diva Dance 5th Element Tribute HQ (francouzsky)'''  
|}
|}
<br style="clear: both;" />
<br style="clear: both;" />
Řádka 45: Řádka 45:
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
* [http://www.sonypictures.com/homevideo/thefifthelement/index.html Oficiální stránky filmu (anglicky)]
* [http://www.sonypictures.com/homevideo/thefifthelement/index.html Oficiální stránky filmu (anglicky)]
-
* [http://www.fdb.cz/filmy/15550-5-element-fifth-element-the.html FDb.cz - 5. element (1997)]
+
* [http://www.fdb.cz/filmy/15550-5-element-fifth-element-the.html FDb.cz 5. element (1997)]
-
* [http://www.imdb.com/title/tt0119116/ IMDb.com - The Fifth Element (anglicky)]
+
* [http://www.imdb.com/title/tt0119116/ IMDb.com The Fifth Element (anglicky)]
-
* [http://www.tcm.com/tcmdb/title.jsp?stid=328897 TCM Movie Database - The Fifth Element (anglicky)]
+
* [http://www.tcm.com/tcmdb/title.jsp?stid=328897 TCM Movie Database The Fifth Element (anglicky)]
-
{{Flickr|The+Fifth+Element}}
+
 
-
{{Článek z Wikipedie}}
+
{{Flickr|The+Fifth+Element}}{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Sci-fi filmy]]
[[Kategorie:Sci-fi filmy]]
[[Kategorie:Filmy roku 1997]]
[[Kategorie:Filmy roku 1997]]

Verze z 21. 5. 2013, 09:20

Filmový plakát - Pátý element

Pátý element (anglicky: The Fifth Element) je koprodukční film Velké Británie a Francie, který v roce 1997 natočil francouzský režisér Luc Besson.

V hlavních rolích si zahráli Bruce Willis (Korben Dallas), Milla Jovovich (Leeloo Minaï Lekatariba Lamina-Tchaï Ekbat De Sebat), Gary Oldman (Jean-Baptiste Emmanuel Zorg), Ian Holm (otec Vito Cornelius) a Chris Tucker (Ruby Rhod).

Výprava filmu pochází z dílny francouzských autorů komiksů Jeana Girauda a Jeana-Claudea Mézièra. Je typickou ukázkou silného vlivu francouzské komiksové dějové linie a estetického pojetí. Kostýmy byly navrženy francouzským módním návrhářem Jeanem-Paulem Gaultierem, který jich pro film musel vyrobit 954.

Přestože byl scénář napsán a odehrán v angličtině a děj se odehrává ve New Yorku budoucnosti, je film koprodukčním dílem Francie a Velké Británie. Nejvíce záběrů bylo pořízeno v Pinewood Studios v Anglii, další byly natočeny v Mauretánii. Koncertní scény byly nafilmovány v královské opeře. Filmový formát je Super 35 mm a ve filmu bylo použito mnoho vizuálních efektů. Celkové tržby přesáhly 260 milionů amerických dolarů.

Podle filmu byla v roce 1998 vytvořena ne příliš úspěšná videohra pro konzole PlayStation a pro PC.

Obsah

Děj filmu

Hlavní zápletka filmu spočívá v záchraně lidstva, což se stane úkolem taxikáře Korbena Dallase poté, co mu do taxíku spadne mimozemská mladá dívka Leeloo. Ona je pátým elementem, jenž má za pomoci otce Cornelia a dalších čtyř elementů spasit svět. Korben má najít čtyři elementy a překonat nástrahy protivníků. Ty představuje Zlo, v jehož službách se ocitá Jean-Baptiste Emmanuel Zorg. Zorg si na špinavou práci najme žoldáky-obchodníky, kteří jsou známí pod označením Mangalořané. Zlo, zhmotňující a zvětšující se za pomoci lidských neřestí do temné planety, se řítí k Zemi a hrozí ji rozdrtit.

Inspirace

Některé části příběhu Pátého elementu jsou reminiscencí na segment Harry Canyon z animovaného filmu Heavy Metal natočeného v roce 1981. Oba prvky odkazují na taxikáře v New Yorku budoucnosti, který se náhodně setkal s překrásnou ženou, jež stála v centru konfliktu dobra se zlem.

Film dále sdílí jisté prvky s francouzskou space operou Valérian, z níž přebírá futuristicky pojaté město se svalnatým protagonistou ochraňujícím zranitelnou ženu. Ta se jmenuje Laureline a má umělé, červené vlasy, zatímco Leeloo má oranžové.

Některé scény z New Yorku připomínají film Metropolis (Fritz Lang), zatímco hláška „Děkujeme vám za spolupráci“ a vzhled policistů evokuje film Robocop (Paul Verhoeven). Snímek je také někdy přirovnáván k filmu Blade Runner, zřejmě kvůli některým detailům (velké vznášející se reklamy, megapolis, roboti, …)

Soundtrack

Diva Plavalaguna

Převážná většina skladeb ve filmu, které složil Eric Serra, je ovlivněna hudbou středního východu, konkrétně stylem Raï. Významným dílem tak například přispěl alžírský zpěvák Khaled se svou písní Alech Taadi, která mimojiné zazněla ve scéně, kdy Korben Dallas a Leeloo unikají taxíkem pronásledujícím policistům do nejnižších pater metropole.

V další výrazné scéně, zpěvu Divy Plavalaguny, byl použit part Gaetana Donizettiho Lucia di Lammermoor, přesněji druhé jednání č. 14 Scena ed aria „O giusto cielo!“. Diva Plavalaguna je operní zpěvačka, vlastnící čtyři elementy, které chce předat hlavnímu hrdinovi filmu, taxikáři Korbenu Dallasovi. Je to mimozemšťan ženského pohlaví se zvláštním modravým vzhledem. Hlas herečce Maïwenn Le Besco propůjčila Inva Mula-Tchako.

Ocenění

Film byl uveden jako otevírací snímek filmového festivalu v Cannes v roce 1997. O rok později nyl nominován na cenu filmové akademie (Oscar) v kategoriích nejlepší efekty a zvukový střih. Vyhrál cenu BAFTA za nejlepší vizuální efekty. Dále byl nominován na sedm Césarů, z nichž vyhrál tři: za nejlepší režii, nejlepší kameru a nejlepší produkci.

YouTube

5th element Deejay (anglicky)
Diva Dance 5th Element Tribute HQ (francouzsky)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pátý element